Shell Eco-marathon’da Prototip Araçlarda Türkiye’nin Gururu Terakki Lisesi

2717
Vehicle (329) TERRAKI ELECTRIC, Prototype, running on Battery Electric, competing for TERRAKI TEAM, races during the competition on day three of the Shell Eco-marathon Challenge Europe at The Ahoy centre in Rotterdam, The Netherlands on Friday, May 18, 2012. Teams from universities all over Europe have brought their energy efficient cars to compete in the challenge. (Ermindo Armino/AP Images for Shell)

Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Ahoy Arena’da 17-19 Mayıs tarihleri arasında 28.’si düzenlenen Shell Eco-marathon Europe 2012 yarışmasına “Prototip” araçlar klasmanında Türkiye’den katılan 8 takım arasında tek lise Terakki’ydi.

Shell’in, sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak ve yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla 28.’sini düzenlediği Shell Eco-marathon’un amacı en az yakıtla en çok yolu gidebilmek.

Avrupa genelinde 24 ülkeden 200’e yakın takımı oluşturan 3 binden fazla üniversite ve lise öğrencisinin katıldığı Shell Eco-marathon Europe 2012’ye Türkiye’den 11 takım katıldı. Rotterdam’ın simgelerinden Ahoy’da zorlu sokak pistinde gerçekleştirilen yarışta Fen Lisesi takımımız TERAKKİ Team, “Prototip” araçlar klasmanında 7 Türk üniversite takımıyla birlikte yer aldı ve yarışı bitirebilen tek Türk takımı oldu.

TERAKKİ Team, ilk kez katıldığı “Prototip” araçlar “Battery Electric/Plug-in” sınıfında 916 km/litre’ye karşılık gelen 103 km/kWh’lik skoruyla liseler arasında 8. oldu. Böylece geçen yılki 492 km/litre skorunu ikiye katlamış oldu.

TERAKKİ Team, Shell Eco-marathon’a bu yıla kadar 7 kez içten yanmalı motorlarla katıldı. İlk katıldığı 2005 yılındaki skoru olan 89 km/litre’yi geçen yıl 492 kilometreye taşıyarak, prototip araçlar kategorisinde kendi yakıt türünde liseler arasında 3. olmuş ve çarpıcı bir sonuç elde etmişti. Terakki Team’in bu başarısı, 1 litre yakıtla İstanbul ile Kastamonu arasındaki mesafeyi kat edebilmek anlamına geliyor.

TERAKKİ Team öğrenci ve öğretmenleri: Ufuk Barış Mutlu Takım Kaptanı, Gökalp Çetin Teknik Lider, Yiğit Kalpaklı I. Pilot, Beryar Ubiç II. Pilot, Mert Karpat Teknik-İletişim ve Güvenlik Sorumlusu, Ziya Bahtiyar  Takım Lideri, Bülent Büyükaydın Danışman Öğretmen.

Yarışma Hakkında:
Yarışmanın Adı:
Shell Eco-marathon Europe 2012
Yarışmanın Yapıldığı Yer: Hollanda, Rotterdam – Ahoy
Yarışma Takvimi:
Hazırlık:
14 – 16 Mayıs 2012
Yarışma: 17 – 19 Mayıs 2012
Katılımcılar: 24 ülkeden yaklaşık 200 takım, 3.000’den fazla öğrenci (Üniversite, Teknik/Meslek Lisesi, Lise)
Temel kategoriler: Prototip (Prototype) ve Şehir Konsepti (Urban Concept)
Motor türleri: İçten Yanmalı ve Elektrikli
Amaç: En az yakıt ile en uzun mesafeyi kat etmek / Pisti en az yakıt kullanarak verilen süreyi aşmadan kurallara uygun bitirebilmek.

Detaylar:

  • Terakki, Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri 8 yıldır aralıksız her yıl katılıyor.
  • 8 yıldır yarışı tamamlamayı başaran Terakki, Türk takımları arasında en istikrarlı takım ünvanını taşıyor.
  • Terakki takımı, prototip araçlar kategorisinde yarışmaya katılan tek lise takımı.
    8 Türk takımı arasında en iyi dereceyi yapmayı başardı.
  • Shell Eco-marathon’a 7 yıldır içten yanmalı motorlar dalında katılan Terakki takımı, bu yıl elektrikli motorlar sınıfına geçti.

TERAKKİ Team’in aracı:

  • 200’er watt’lık 2 adet yüksek verimli Maxon marka elektrik motoruyla hareket ediyor.
  • Enerjisini özel yapılmış 4,1 A’lik hücrelerden oluşan yüksek akım verme kapasiteli Kokam marka Lityum Polimer Aküden sağlıyor.
  • Aracın 30 kg olan boş ağırlığı zorlu pistin koşullarına göre sağlamlaştırılan direksiyon sistemi ile akü ve motorlar eklendiğinde 55 kg.’a ulaşıyor.

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=3pIlqCjZF1Y

Mayıs 2012