Ortaokul Öğrencilerimiz Rönesans Dönemini Yakından Tanıdı

2188

Levent Yerleşkemizden 7. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilimler Bölümümüzün 15 – 19 Mayıs tarihleri arasında organize ettiği İtalya gezisinde güneyden kuzeye Pompei, Napoli, Roma, Sienna, Pisa, Floransa şehirlerini ve Rönesans dönemini yakından tanıma fırsatı buldular.

Öğrencilerimiz gezinin ilk günü, İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Antik Roma kentlerinden Pompei ve Napoli’yi gezdi. Pompei sokaklarında gezen öğrencilerimiz dünyanın en eski pazar yerlerini, restaurantlarını, antik Roma hamamlarını, tapınaklarını, adalet sarayını ve o dönemden kalan taşlaşmış insan ve hayvanları gözlemlediler. Pompei’den sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri Napoli’de Castel Nuovo (Yeni Kale), Galleria Umberto I, Duomo Catedrali, Piazza del Plebiscito, San Francesco di Paola Bazilikası ve eski şehir merkezindeki tarihi sokakları dolaştılar.

Napoli şehrinin mimari ve kültürel dokusunu gözlemleyen öğrencilerimiz; Galleria Umberto’nun bir benzerinin de İstanbul’daki Çiçek Pasajı olduğunu öğrendiler, Roma’da gece turu yapıp, anıtsal mimari yapıları gece ışıklandırmasıyla izlediler.

Gezinin ikinci gününde, dünyanın en güzel antik şehirlerinin başında yer alan İtalya’nın başkenti Roma’yı ziyaret ettiler. Adli, idari, ticari ve sosyal ve kültürel bakımdan yüzyıllar boyunca uygarlığın kalbi konumunda olan Roma Forumuyla gezilerine devam eden öğrencilerimiz, Palatine ve Capitoline tepelerine yayılmış bir alanda bulunan kalıntılar aracılığıyla Roma uygarlığı hakkında bilgi sahibi oldular. Uzman rehberimizden Roma’nın kuruluş efsanelerini dinlediler, Roma’nın cumhuriyet ve imparatorluk dönemine ait bilgileri öğrendiler. Efsanevi Remus ve Romulus kardeşlerden, Sezar ve Neron’a kadar Roma denince akla gelen en ünlü isimlerle ilgili eserleri incelediler. Dünyanın en büyük amfitiyatrosu olan, mimari ve mühendislik açısından dünyanın en önemli eserlerinin başında yer alan, tarihi M.Ö. 72’ye dayanan Colleseum’da gladyatör oyunlarının yapıldığı alanları ziyaret ettiler. Ardından Konstantin Takı (Zafer Anıtı), dünyanın en eski stadyumu Circus Maximus, Trojan Ticaret Merkezi, Panthenon Tapınağı’nı dolaştılar. Meydanları, çeşmeleri ve anıtsal yapıları ile ünlü Roma’da; Via del Corso, Piazza Novano (Novano Meydanı), Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri), Fontana di Trevi (Aşıklar Çeşmesi), Victor Emanuelle II Anıtı, Piazza del Popolo (Popolo Meydanı) ve Piazza Venezia Meydanı’nı gezdiler.

Şehir turunun ardından Vatikan Devleti’ne doğru yola çıkan öğrencilerimiz, yol üzerindeki Osmanlı şehzadesi Cem Sultan’ın da hapsedildiği Castel Sant Angelo’yu (Melekler Kalesi) gördüler ve buradan Vatikan’a ulaştılar; kubbe planını Michelangelo’nun yaptığı Piazza di San Pietro’yu (San Pietro Meydanı ve  Bazilikası) incelediler.

Üzüm bağları ile süslenmiş yolların arasından geçerek, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Toscana bölgesindeki Sienna’da, şifacılığı ile meşhur azizeye adanmış Basilica di San Domenico,  Duoma (Şehrin en büyük Gotik Katedrali), Piazza del Duoma (Duomo Meydanı) ve Piazza del Campo’yu gezdiler. Sienna’nın “contrade” olarak adlandırılan 17 mahallesi ile bu mahalleler arasındaki rekabet ve işbirliğinin yüzyıllara damga vuran hikayelerini dinlediler. Daha sonra Toscana bölgesindeki köy ve kasabaların arasından geçerek Kule’siyle meşhur Pisa’ya varan öğrencilerimiz; Piazza del Duomo, Piazza de Miracoli (Mucizeler Meydanı), Vaftizhane ve Katedral’i ziyaret ettiler.

Gezinin son gününde öğrencilerimiz, Floransa’da Mikelangelo’nun Davud heykelinin bronz bir replikasını barındıran tepeden, şehri panaromik olarak izlediler. Şehre indiklerinde Arno Nehri boyunca yürüyerek, ünlü Floransa Kütüphanesi’nin yanından geçtiler ve Ponte Vecchio (Eski Köprü) manzarasını izleyerek, merkezde bulunan Bandinelli, Ammannati, Giambologna, Cellini, Michelangelo gibi sanatçıların eserleriyle donatılmış, 14. yüzyıldan itibaren şehrin siyasi merkezi Piazza della Signoria’ya (Senyörler Meydanı) ulaştılar.

Dünyanın en eski, en ünlü ve en çok ziyaret edilen müzelerin başında yer alan Uffizi Galerisi’nde öğrencilerimiz uzman sanat tarihçisi, yazar ve profesyonel turizm rehberi Songül Çağlar’la birlikte Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” ve “İlkbahar”, Titian’ın “Urbino Venüsü”, Rafaello’nun “Papa II. Julius”, Caravaggio’nun “Medusa” ve “Bacchus”, Lippi’nin “İki Melek ve Madonna” gibi tablolarının yanı sıra Lippi, Rembrant, Leonardo da Vinci,  Michelangelo gibi sanatçıların birbirinden değerli eserlerini inceledi.

Öğrencimiz Alkın Arseven (7B) geziyle ilgili düşüncelerini, “İtalya’da Rönesans ve Barok dönemlerini yakından görme fırsatını yakaladım. Adeta tarihin içine girdik. Heykeller, anıtlar, çeşmeler muhteşem tasarlanmıştı. Çok farklı bir bakış açısı kazandık.  Geçmişten günümüze çok güzel bir gezi gerçekleştirdik.” sözleriyle paylaşıyor. Öğrencimiz Pınar Sahillioğlu (7J) ise İtalya’ya duyduğu hayranlığı, “Bir ülkenin bu kadar çok farklılığı ve güzelliği bir arada barındırması ve bin yıllarca bunları koruması beni çok etkiledi. Bunlara tanıklık ettiğim için çok şanslıyım.” şeklinde dile getiriyor.

“Ortaokul Öğrencilerimiz Rönesans Dönemini Yakından Tanıdı” Facebook fotoğraf albümümüze buradan ulaşabilirsiniz.