Online Kariyer Günleri: BİSEP – BAU TIP Bilim İnsanı Seçme Programı

906

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 29 Mart Salı günü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği Online Kariyer Günleri kapsamında “BİSEP – BAU TIP Bilim İnsanı Seçme Programı” tanıtımına katıldılar. Bu etkinlikte Bisep klasik sınıf öğrencisi 2019 yılı mezunumuz Mertcan Baş; Bilim İnsanı Seçme Programı öğrencileri Buse Korkmaz ve Çağan Güler, öğrencilerimize hem BİSEP programının koşullarını anlattılar hem de Tıp öğreniminden bahsettiler ve onların merak ettikleri soruları cevapladılar.

Lise ve fen lisemizden 11. sınıf ve gönüllü 12. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı etkinlikte konuklarımız; lise yıllarında BİSEP adayı olmak, bursluluk programları, burs başvuru kriterleri ve süreçleri, katılım koşulları, kabuller, bursların geçerlilik süresi ve burs alan mevcut öğrenci profilinden söz ettiler. Bu bilgilendirmenin yanı sıra lise sıralarından itibaren Bisep kartlı olmaya ve Ameliyat Gözlem Programına katılma koşullarına da değindiler. Ameliyat gözlem programıyla lise öğrencilerinin ameliyatları gözlemleme şansına sahip olduklarını belirttiler.

Bisep karta lisedeyken sahip olunabildiğini aktaran konuklarımız, lise yıllarından itibaren üniversitenin kütüphanesine fiziki erişimin sağlandığı, öğrenci kulüpleri etkinliklerine katılma şansı yakaladıkları, projelerine akademik destek alabildikleri, üniversitedeki etkinliklere katılabildikleri, BAU Tıp laboratuvarlarından faydalanabildikleri ve öğretim üyeleriyle buluşma şansına sahip olabildiklerini aktardılar. Aynı zamanda Bisep kartlı öğrencilerin Global Health dergisine ücretsiz erişim hakkına ulaşabildiklerini de ifade ettiler.

BİSEP başvurusunda bulunan öğrencilerin; başvurularında motivasyon mektubunun son derece önemli olduğunu ifade eden konuklar; başvuruda bulunan her öğrencinin niyet mektubu doğrultusunda mülakata tabi tutulduklarını ve eğitimden beklentilerindeki yaklaşımın bursluluk durumunu etkileyebildiğini paylaştılar.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz,  öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği diğer etkinlikler; “Vizyoner Konuşmacılar, “Meslek Gözlem Çalışmaları”,  “Meslek Tanıtımları” ve “Tercih Konferansı”.