Bütün Evreni Anlamak için En Küçüğe Bakmak

2676

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi – CERN’de öğretim görevlisi olarak çalışan Dr. Bora Akgün 22 Aralık’ta lise öğrencilerimizin konuğu oldu.

Fizik Bölümü’nün düzenlediği konferansa büyük ilgi gösteren öğrencilerimiz “Atom Altı Parçacıklar ve CERN” ile ilgili merak ettikleri sorulara cevap buldular. CERN’de araştırmalar nedeniyle günlük yaşamımıza giren parçacık fiziği hakkında detaylı bilgi edindiler. Anti madde, karanlık madde ve enerjiyle ilgili yapılan deneyleri anlatan konuğumuz, “Higgs Parçacığının” varlığı konusunda yapılan araştırmalarda son noktaya  gelindiğini açıkladı. Evrenin nasıl oluştuğuna dair sorularımıza da daha net cevaplar bulmaya başlayacağımızı ifade etti. Tüm bu deneylerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan yeni teknolojilerden de örnekler verdi. Bundan sonraki araştırmaların günlük hayatımıza etkilerini de görmeye başlayacağımızı belirtti.  Akgün aynı zamanda, CERN’de bilim insanı olmanın heyecanını da öğrencilerimizle paylaşarak sunum sonunda gelecekteki olası meslaktaşlarıyla da sohbet etti.

Öğrencilerimiz geçtiğimiz eğitim öğretim yılında da, evrenin oluşumu sırasındaki koşullara yakın koşulların oluşmasına olanak sağlayan ve en küçük parçacıkların gizemli dünyasının araştırıldığı CERN’i iki kez ziyaret etmişlerdi. Bu yıl da öğrencilerimizin ziyaretleri devam edecek.