Öğrencilerimiz Yazarlar Nuh Bektaş ve Çağdaş Yüksel’le Söyleşti

594

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 8 Aralık Perşembe günü “İpek Yolu Günlüğü” kitabı yazarları Nuh Bektaş ve Çağdaş Yüksel ile Sosyal Bilgiler Bölümümüzün organize ettiği çevrimiçi söyleşide bir araya geldiler.

Öğrencilerimiz, söyleşiden önce Kültür ve Miras ünitesinin konularından biri olan tarihî ticaret yollarından İpek Yolu’nun toplumlar arası siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerdeki rolünü harita ve metin çalışmalarıyla Sosyal Bilgiler derslerinde irdelediler ve eş zamanlı “İpek Yolu Günlüğü” kitabı okuyarak pekiştirdiler. Ayrıca kitabı okurken İpek Yolu güzergahında yer alan şehirler ve ülkeler hakkında bilgi edinip, kitabın baş kahramanı Abay’ın babasını bulmak için yaşadığı heyecan dolu maceraya ortak oldular. Bölüm sonu çalışmalarında, STEM yaklaşımı ile Türkçe, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilimler gibi farklı disiplinlere ait soru, etkinlik ve ürün geliştirme üzerine çalışmalar yaptılar. Yaptıkları çalışmaları sınıf ortamında grup arkadaşlarıyla paylaştılar.

Öğrencilerimiz, yapılan çalışmaların ardından gerçekleşen söyleşide, keyif alarak okudukları ve etkinliklerini tamamladıkları kitap hakkında merak ettiklerini 6H sınıfı öğrencilerimiz Can Özgören ve Zeynep Aba’nın moderatörlüğünde Nuh Bektaş ve Çağdaş Yüksel’e sorma imkanı yakaladılar. Arkadaşlarının kitap hakkındaki paylaşımlarıyla başlattıkları söyleşiyi sorularıyla devam ettirdiler.

Yazarlar; bu kitabı yazma fikrinin nasıl geliştiğini, nereden yola çıktıklarını, birlikte nasıl çalıştıklarını, hangi kaynakları kullandıklarını ve kitabın görsel çizimleriyle ilgili nasıl bir yol izlediklerini öğrencilerimizle paylaştılar. Kitabın kahramanı Abay’ın ismi ile ilgili ‘Neden Abay?’ sorusunu açıkladılar.

Öğrencilerimiz yazarların açıklamalarından ve sorulara verdikleri yanıtlardan çok memnun kaldıklarını belirttikleri gibi yazarlar da öğrencilerimizin bu kitabı Sosyal Bilgiler dersinde okumalarından, STEM etkinliklerini yapmalarından ve derslerinde faydalanmalarından çok etkilendiklerini belirterek öğrencilerimize teşekkür ettiler.

Öğrencilerimizin yaptıkları bu etkinlikten çok etkilenen ve heyecanlanan yazarlarımız Sosyal Bilgiler derslerinde kitaplarının okunmasından ve irdelenmesinden duydukları memnuniyeti paylaşarak öğrencilerimize teşekkür ettiler.

Söyleşinin sonunda kitabın ikinci bölümünün ne zaman yayınlanacağını, Abay’ın babasına kavuşup kavuşamayacağını soran öğrencilerimiz aldıkları cevaplarla çok keyifli zaman geçirdiler.

Bu etkinliklerle öğrencilerimiz okuma ve anlama, sorgulama ve işbirliğine dayalı öğrenme becerilerini geliştirdiler.