Bilim Kurguya Yolculuk: Film gösterimi ve Söyleşisi

2717

Levent Yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 14 Şubat Cuma günü film eleştirmeni, gazeteci, yazar, senarist Burak Göral ve yazar Doğru Yücel ile “Bilim Kurguya Yolculuk: Film gösterimi ve Söyleşisi” gerçekleştirdi.

2019 – 2020 öğretim yılında 7. sınıflar arasında on beşincisinin düzenleneceği “Öykü Yarışması”nın bu yılki teması da geçen yıl olduğu gibi “bilim kurgu” türünü kapsıyor. Bu amaçla eylül ayında Türkçe öğretmenimiz ve yazar Tunç Kurt öğrencilerimizle öykü yazma atölyesi yaptı. Bu atölyeyle öğrencilerimiz, Isaac Asimov’un bilim kurgu türündeki eseri olan “Ahmaklar” öyküsünü dinleyerek öykü unsurlarına göre öyküyü inceledi, bilim kurgu türünü tanımaya başladı. Ocak ayında öğrencilerimiz, öğretmenlerimizin oluşturduğu bilim kurgu öykü seçkisinden bazı öyküler okuyarak fantastik edebiyat ve bilim kurgu edebiyatı arasındaki farkları anlamaya çalıştı.

10 – 14 Şubat haftasında ise öğrencilerimiz Türkçe derslerinde yönetmenliğini Anna Boden ve Ryan Fleck’in üstlendiği, “Captain Marvel” adlı filmin ilk 80 dakikasını izlediler. Filmin kalan kısmını söyleşi öncesi Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de izlediler. Gösterim sonrasında öğrencilerimiz, konuklarımız Doğu Yücel ve Burak Göral ile bilim kurgu kültüründe “süper kahramanlar” hakkında söyleşti. Söyleşi, konuklarımızın sorduğu sorularla etkileşimli olarak sürdü. Konukların öğrencilerimize “Sizlerin en sevdiğiniz film kahramanları kimlerdir?” sorusuna öğrencilerin verdikleri yanıtlardan yola çıkarak konuklar da kendi beğendikleri kahramanları ele aldılar. Yazı yazmayı seven öğrencilerin olup olmadığı ve ilk süper kahramanların kimler olduğu üzerine konuştular.

Söyleşi, okumanın yazmayı beslediği yazmanın insanı özgürleştirdiği ana fikriyle sona erdi.