Öğrencilerimiz Uluslararası Ortamda Sürdürülebilir Çözümler Üzerine Tartıştılar

760

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 7 Ocak Cumartesi günü The World Affairs Challenge (WAC) adlı uluslararası program ve yarışmanın Collaborative Question (CQ) etkinliğine katıldı. Çevrim içi ortamda gerçekleşen bu etkinlikte öğrencilerimiz, Amerika, Fas, Irak gibi ülkelerden ortaokul öğrencileriyle buluştular.

Tanzanya’nın kırsal bir köyünde büyüyen Angel’ın hikâyesinde yer alan sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden Temiz Su, Hijyen ve Halk Sağlığı ve Erişilebilir ve Temiz Enerji ile ilgili verilen çözümlerden hangisinin daha sürdürülebilir olduğunu tartıştılar.

Öğrencilerimiz bu etkinlikle yapıcı geri bildirim alıp verme, eleştirel düşünme; fikirlerini sosyal, profesyonel ve akademik bir ortamda ifade etme becerilerini de geliştirdiler. Kendilerine küresel bir pencere açan etkinliğin sonunda öğrencilerimiz, Angel ile tanışıp Tanzanya’da hayata geçirilen projeler hakkında bilgi alma şansına da sahip oldular.

Amerika’nın Kolorado eyaletinin başkenti olan Denver merkezli The World Affairs Challenge (WAC), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda küresel sorunlara akılcı ve uygulanabilir çözümler bulmayı hedefleyen, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hazırlanmış uluslararası bir program ve yarışmadır. Her yıl farklı bir tema hakkında 6-8 kişilik öğrenci grupları tema ile bağlantılı bir problem belirler, problem üzerine araştırma yaparlar, araştırmaları doğrultusunda ilgili probleme uygulanabilir bir çözüm ararlar ve çalışmalarını içeren bir sunum hazırlarlar. Bu yılın teması ise “Water Nexus” (Su Bağı).