Öğrencilerimiz Edinburgh Dükü Uluslararası Ödüllerini Aldı

1874

Tepeören Yerleşkemizde 19 Nisan Çarşamba günü düzenlenen Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü (The Duke Of Edinburgh’s International Award) Türkiye Programı Bronz Kategorisi Ödül Töreni’nde 10 Bronz Kategorisini bitiren öğrencimiz ödüllerini aldı. Öğrencilerimiz Janset Şen (9 A) ve Umut Uçak (10 C), ödül programı hakkındaki deneyimlerini konuklar ve arkadaşlarıyla şu sözlerle paylaştı:

“Ben 9-A sınıfından Janset Şen. Geçen yıl bronzu tamamladım ve bu yıl da gümüşe devam ediyorum. 13 hafta boyunca fiziksel gelişim, beceri geliştirme ve toplum hizmeti alanlarında erkinlikler yaptım. Hepsinin ayrı ayrı bana katkıları oldu. Fiziksel gelişim olarak tenis kursuna gittim. Bu sayede tenis sporunda kendimi geliştirdim ve her hafta düzenli spor yapmış oldum. Beceri geliştirme olarak piyano dersi aldım. Böylelikle hiç bilmediğim yeni bir enstrümanla tanışmış oldum ve bu alanda ilerledim. Toplumsal hizmet olarak da anasınıfına giderek çocuklarla ilgilendim ve etkinlikler yaptım. Bu benim çocuklarla daha kolay iletişim kurmamı sağladı. Tabi ki, özellikle toplumsal hizmette olmak üzere çevremizde gözlemlerde bulunup çıkarımlarda da bulunabiliyoruz. Örneğin, çocuklarla ilgilenirken hangi hareketlere nasıl tepkilerde bulunduğu ya da nasıl bir yol izleyenlerin kendini daha iyi ifade ettiği gibi. Son olarak da 1 gece 2 günlük bir kampa katıldık. Kampta tüm ihtiyaçlarımızın içinde olduğu bir çantayla birlikte doğa yürüyüşü yaptık. Bu yürüyüş sırasında birçok kez kaybolduk ve sonra tekrar yolu bulup devam ettik. Pusula, harita kullanımını ve çadır kurulumunu öğrendik. Tabiatı daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Kısacası bizim için zorlu bir macera olmuş oldu.”

Diğer öğrencimiz Umut Uçak ise “Geçen yıl Edinburgh Dükü gençlik ödülleri programına katıldım. Fiziksel gelişim kategorisinde, kendi kendime geliştirmiş olduğum masa tenisi becerilerimi, yarı profesyonel bir seviyeye taşıdım. Beceri geliştirme kategorisinde gitar derslerine giderek yarıda bıraktığım gitar eğitimime devam etme fırsatı yakaladım. Toplumsal hizmet kategorisinde ise TURMEPA’ya katıldım. TURMEPA, bir kıyı temizleme programıdır ve her yaşa açıktır. Bütün bu etkinlikler bittikten sonra doğa yürüyüşüne katıldık ve programın unutulmaz anlarını yaşadım. Her gencin bu programa katılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.”

Terakki, 2008 yılından beri Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü Programı’nı yürütüyor. Gönüllülük esasına dayalı bu programda Terakkili gençler, kendilerini keşfederek yaşadıkları topluma katkıda bulunuyor; bir dizi yaşam becerisi kazanıyor. Bronz, Gümüş ve Altın kategorilerinde 14 – 24 yaşları arasındaki gençleri bir araya getiren programda; Beceri Geliştirme, Fiziksel Gelişim, Toplum Hizmeti, Macera ve Keşif Yolculuğu ve Toplumsal Uyum Projesi gibi bölümler yer alıyor.