Öğrencilerimiz 2023 FRC Robotik Yarışması Atölyelerine Katıldı

666

Levent Yerleşkemizden FRC Robotik Kulübü takımımız Terobot 7296, 7 Ocak Cumartesi günü 2023 FRC (FIRST Robotic Competition) Robotik Yarışmasının sezon açılışı olan Kickoff etkinliğine katıldı.

FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robotik Yarışması, öğrencileri sorunları için inovatif çözümler aramaya ve potansiyellerini keşfetmeleri için sınırlarını zorlamaya teşvik ediyor. Yarışma lise öğrencilerine öğretmenler, veliler, mentörler, yöneticiler ve profesyoneller ile çalışma ortamı sağlayarak geleceğin mühendisleri, bilim insanları ve liderleri olmaları için ilham veriyor.

Dünyanın birçok yeriyle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, yarışma konsepti ve kriterlerinin açıklandığı Kickoff etkinliğinde öğrencilerimiz, tüm takımların kaynaşarak duyarlı profesyonellik kazanımına ulaşmaları için Açı Okullarında yapılan atölyelerde yer aldılar.

Öğrencilerimiz; Hızlı Robot Yapımı atölyesinde temel bir robotun FRC tarafından sağlanan parçalarının nasıl bir araya getirileceğini öğrendiler. FRC’ye özel tasarlanmış bir akıllı kamera olan Limelight ile Görüntü İşleme atölyesinde Rasberry Pi ile görüntü işleme üzerine bilgiler edindiler. Rasberry Pi ile robotun ana beyni arasında nasıl iletişim kurulacağını öğrendiler. Pnömatik atölyesinde pnömatiğin (gaz basıncıyla çalışan makine) ne amaçla kullanıldığı, nasıl kablolandığı, içinde bulunan parçaları ve amaçları hakkında bilgi sahibi oldular. Robot Inspection (Robot İnceleme) atölyesinde yapılan robotlardaki hataları nasıl tespit edeceklerini ve düzelteceklerini öğrendiler. “Java ile Programlama” atölyesinde yazılım bölümünün yazılım yaparken kullanabileceği beş site, hazır yazılımlar, hatalara karşı kullanılabilecek siteleri ve örnek yazılımları incelediler. FRC Temel Değerleri ve Chairman (Impact) Ödülleri atölyesinde FRC Temel Değerleri ile birlikte FRC’nin sadece bir yarışmadan ibaret olmadığını; keşif, yenilik, etki, dâhil etme, ekip çalışması ve eğlence değerlerini yaygınlaştırmayı hedefleyen bir etkinlik olduğunu fark ettiler. İş planı-Sponsorluk-Hibe Başvuruları atölyesinde, sponsorluk alınırken sponsora karşı nasıl davranılması gerektiği, nasıl sponsorluk alınabileceği ve alırken hangi tekniklerin uygulanabileceğini öğrendiler.

Terobot 7296 takımımızın katılacağı FRC Bosphorus Regional Turnuvası 27 Mart 2023 Volkswagen Arena’da gerçekleşecek.