STEM Project: Problemlere Yaratıcı Çözümler

901

Her iki yerleşkemizde ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, 2 – 6 Ocak tarihleri arasında İngilizce derslerinde “Teknoloji” ünitesi kapsamında “STEM Project” etkinliği yaptılar.

Öğrencilerimiz, bu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs) projesi kapsamında mühendislik sürecinin ilk aşamasında, çözmek istedikleri kişisel problemleri belirlediler. Benzer problemleri seçen öğrencilerimiz grup olarak süreç boyunca beraber çalıştılar. İkinci aşamada, geliştirmek veya yaratmak istedikleri aletlerle ilgili araştırmalar yaparak farklı bakış açıları kazandılar. Sürecin üçüncü aşamasında da bu aletlerin detaylı çizimlerini yapan öğrencilerimiz, dördüncü aşamada çizdikleri aletlerin modellerini tasarladılar. Bazı öğrencilerimiz mutfak robotları ve sabah uyanınca hazırlanmalarına yardımcı olacak robotlar geliştirerek kişisel problemlerini çözdüler. Diğer öğrencilerimiz kirlilik, kuraklık ve tüketim gibi küresel çaptaki problemlerin çözümlerine yardımcı olacak teknolojik aletler tasarladılar. Ortaya birçok kişisel veya küresel problemleri çözebilecek özgün ve pratik ürünler çıktı. Öğrencilerimiz arkadaşlarına ve öğretmenlerine bu projelerini sunarak çalışmalarının son aşamasını tamamladılar. Bu etkinlikle öğrencilerimiz, problem çözme, yaratıcı düşünme ve sunum yapma becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmiş oldular.

Bu projelerden öne çıkan çalışmalarımız:

Tepeören Yerleşkesi

  1. Chef Robot (Mutfak Robotu): Sadece küçük bir mutfak aleti değil, mutfağınızın en büyük yardımcısı bu robotla, aynı anda hem soğutma hem de pişirme yapabilirsiniz. Malzemelerinizi hazneye koyduktan sonra, tek yapmanız gereken robotunuz sizi çağırana kadar beklemek! Sadece tabağınızı alın ve mutfakta zaman harcamadan keyfinize bakın!
  2. Tree-ron (Ağaç Drone): Ağaçsız alanları azaltmak ve kurak alanları ağaçlandırmak için tasarlanmış bu araçla, fiziksel olarak bölgeye gitmeden drone yardımıyla tohum ekebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu araçla ağaçlandırma çalışmalarımızı hızlandırabiliriz.
  3. Robot Dog Walker (Köpek Gezdirme Robotu): Köpeğinizi gezdirmeye çıkarmaya vaktiniz mi yok? Bu araç, sizin yerinize köpeğinizi gezdiriyor, suyunu veriyor ve temizliğini yapıyor. Rotanızı önceden oluşturun, köpeğinizi robota bağlayın ve GPS sistemi sayesinde köpeğinizi canlı olarak takip edin. İstenmeyen bir durumda alarmı çalan ve sizi arayan bu akıllı araç, hayvan severlerin dostu olabilir.
  4. Magic Machine (Sihirli Makine): Sihirli makine, kırılan, dökülen ve boyası çıkan ürünlerimizi atmak yerine tekrar kullanmamıza olanak sağlayan bir araç. İçine yerleştirdiğimiz nesneyi yapıştırmak, pürüzsüzleştirmek, yeniden boyamak Sihirli Makine’nin işlevlerinden sadece birkaçı.
  5. Kid-Player Robot (Çocuk Oyuncak Robotu): Bebekleri ve çocukların sürekli oyun isteklerine cevap verebilecek nitelikte olan bu robot, değişik yüz ifadeleri, sesleri, kamera desteği ve alarm sistemiyle çocuğu olan ailelerin ve kardeşi olan çocukların problemlerini çözmek için tasarlandı.

Levent Yerleşkesi

  1. Toothpaste squeezer (Macun sıkar): Diş macunu tüpünde kalan ve ulaşamadığımız macunu rahatça çıkarabilmek için tasarlanan bu ürün yaşamımızı kolaylaştırmanın yanı sıra tasarruf yapmamızı da sağlıyor.
  2. Moving plate (Dönen tabak): Atıştırmalık almak artık çok kolay! Dönen tabak sayesinde atıştırmalıklara ulaşmak artık hiç zor değil. Tabağı döndürün ve kolaylıkla istediğiniz atıştırmalığa ulaşın.
  3. Book-o-matic (Kitapmatik): Yaşamımızı kolaylaştırmak amacıyla öğrencilerimizin tasarladığı bu cihaz sayesinde kitaplarımızı okurken kollarımız yorulmayacak.
  4. Cooler cap (Serinleten şapka): Bu pratik şapka sayesinde sıcak havalarda serin kalıp gün boyu ferah hissedebiliriz.
  5. Cleaning Box (Temizlik kutusu): Yaşamımızı kolaylaştıran pratik ve taşınabilir bir cihaz olan temizlik kutusu sayesinde odamızı derli toplu ve temiz tutmak artık çok kolay!

Etkinliklerden fotoğrafları buradan görebilirsiniz.