Hollanda ve Almanya Öğrenci Değişim Programlarımız

2309

Öğrencilerimizin kültürler arası paylaşımda bulunmalarını, İngilizce konuşma becerilerini geliştirmelerini ve farklı ortamlarda yabancı dillerini kullanarak sosyalleşmelerini sağlayan öğrenci değişim programlarımızdan biri, 2 öğretmenimiz ve 16 öğrencimizin katılımıyla 5 – 13 Nisan tarihlerinde Almanya’nın Bremen şehrindeki Rübekamp Gymnasium Lisesi’nde gerçekleşti.

Bir haftalık öğrenci değişim programı sonucunda öğrencilerimiz, farklı bir kültürü yakından tanıma fırsatı bulup, öğrendikleri ikinci yabancı dil olan Almanca’yı kullanarak keyifli ve faydalı bir hafta geçirdiler. Program süresince öğrencilerimiz, öğretmenleriyle birlikte hostelde konaklayıp, gün içerisinde de çeşitli gezilere katıldılar.

Gidilen yerler arasında; Bremen’de şehir gezisi, Paskalya panayırı, Hamburg gezisi ve tarihi belediye binası ile katedral, Bremerhafen gezisi, Göç müzesi ve Klimahaus (İklim evi) vardı.

Programda Terakki’yi, kültürümüzü ve ülkemizi tanıtan sunumlar yapan öğrencilerimiz, son gün Bremen Parlementosuna ve Belediyesine bir gezi yaptıktan sonra geziyi düzenleyen Bremen milletvekiline çeşitli sorular sordular ve ardından Araştırma Müzesi ile Bremen’deki katedrali ziyaret ettiler.

Diğer öğrenci değişim programımız ise 7 – 12 Nisan tarihlerinde 2 öğretmenimiz ve 25 öğrencimiz ile Hollanda’nın  Breda şehrinde  Mencia de Mendoza Lisesi ile gerçekleşti.

Öğrencilerin Hollanda’yı tanıttıkları sunumları izleyip çeşitli turistik yerleri gezen öğrencilerimiz, Breda şehir turu ve Amsterdam’da deniz bisikletiyle kanal turu yapıp Deniz Müzesi’ne gittiler.

Hollanda  ile öğrenci değişim programımızın ikinci aşaması 12 – 18 Mayıs tarihleri arasında, Almanya ile öğrenci değişim programımızın ikinci aşaması ise 2013 – 2014 öğretim yılında okulumuzda gerçekleşiyor.

[nggallery id=33]