“Beyne Enerji Veren Hareketler”, “Eğitimde Reform Girişimi” Konferansında Sunuldu

2316

Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüz ile Fen Bilimleri bölümümüz, hareket etmenin öğrenme olgusunu etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirlemeye yönelik bir çalışma yaptı.

Sabancı Üniversitesi’nde 13 Nisan Cumartesi günü düzenlenen “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı”nda öğretmenlerimizden Senem Bereketçi ve Tuğçe Mimgöksel’in sunduğu “Beyne Enerji Veren Hareketler” adlı projemiz, Türkiye genelinde bir çok okula örnek oluşturarak katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Uygulanan egzersizlerle, öğrencilerimizin motivasyonlarının ve öğrenme hızının artmasını sağlamak, dikkat süresini uzatmak ve hareket etmenin öğrenme üzerindeki etkisini öğreterek odaklanmayı sağlamak için 4. sınıf öğrencilerimiz ile “Maddeyi Tanıyalım” ünitesi kapsamında bir uygulama yapıldı.

Uygulama süresince tüm öğrencilerimizin ön bilgileri belirlendi, ders içinde beyne enerji veren hareketler deney gruplarına uygulanırken, kontrol gruplarına beyne enerji veren hareketler uygulanmadı. Çalışmanın sonucunda, deney grubunda bulunan öğrencilerde “motivasyon”, “odaklanma” ve “öğrenme”nin gerçekleşmesinde kontrol grubuna göre olumlu bir gelişme olduğu gözlemlendi.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NeLGPpaAUTQ