Medyada Nefret Söylemi Atölyesi ve Göksel Göksu ile Sohbet

2180

İnsan Hakları Haftası kapsamında 19 Aralık Pazartesi günü Levent Yerleşkemizde ”Medyada Nefret Söylemi” konulu bir atölye çalışması gerçekleşti. Ardından, bu konu üzerine 10 ve 11. sınıf öğrencilerimizle söyleşmek üzere CNN Türk muhabiri Göksel Göksu konuğumuz oldu.

Her iki yerleşkemizden 11. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı çalışmada öğrencilerimiz, daha önce küçük gruplar halinde gazete haberi taraması yaparak incelemek üzere çeşitli haberler seçti. Ardından, bu haberlerin “nefret söylemi” içerip içermediğini tartıştılar ve ulaştıkları sonuçları 10. sınıftan arkadaşlarıyla paylaşmak için ortak bir sunum hazırladılar.

Daha sonra, Levent Yerleşkemizde Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de 10. sınıf öğrencilerimizle bir araya gelen 11. sınıf öğrencilerimiz, ”Etnik Köken Ayrımcılığı”, ”LGBTİ Ayrımcılığı”, ”Din-Mezhep Ayrımcılığı” ve ”Yabancı Düşmanlığı” konu başlıklarıyla ilgili elde ettikleri sonuçları örnekleriyle arkadaşlarına sundular.

Sunumların ardından konuğumuz Göksu, “Medyada Nefret Söylemi” hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmasında; ifade özgürlüğü, nefret söylemi, ayrımcılık ve doğru habercilik kavramlarından bahsetti. Öğrencilerimiz de merak ettiği sorulara cevap aldıktan sonra sohbet sona erdi.