Masal Kahramanları Kütüphanelerimizde Doğaçlamalar Yaptı

664

Her iki yerleşkemizde ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, 26 – 30 Aralık tarihleri arasında ilkokul kütüphanelerimizde “Masal Kahramanları Toplantısı” etkinliğinde buluştu. Yaratıcı drama öğretmenlerimiz ve kütüphanecilerimizin, “Bulunduğumuz Mekan ve Zaman” disiplinler üstü sorgulama teması kazanımları kapsamında kütüphane kullanım becerilerini desteklemek için düzenlediği etkinliğe öğrencilerimiz tercih ettikleri bir masal kahramanının kostümü ya da aksesuarıyla katıldılar.

Bu etkinliğin amacı; öğrencilerimizin kütüphaneyi kendilerinin keşfettikleri ilk yıllarında didaktik anlatım yerine çocuğun dünyasına girerek, onunla oyun ve masal aracılığıyla konuşmak; ona kütüphanenin eğlenceli, macera dolu bir yer olduğunu hissettirmek ve öğrenme sürecine onu dahil etmek.

Öğrencilerimiz etkinlikte hangi masal kitabından geldiklerini anlattılar ve masallarından doğaçlamalar yaptılar. Farklı masal kitaplarından gelen gizemli mektupları okuyup, sınıf ve koridor kitaplığına, süreli yayınlar köşesine veya kütüphane içinde farklı yerlere konan kayıp kitapları bulan kahramanlarımız, onların doğru raflara gitmesine yardım ettiler.

Kahramanlarımız mektuplarda bahsedilen kitapların, kütüphane içinde ve dışında farklı yerlere yerleştirilmesi, yırtılması, ıslanarak hasarlı hale gelmesi gibi sorunlar için çözüm önerilerini paylaştılar. Kütüphane kullanımıyla ilgili afiş hazırlayarak, resim yaparak, yazılar yazarak kütüphane ortamında sergileyebileceklerini söylediler. Etkinliğin sonunda öğrencilerimiz, kitapların kütüphanede doğru yerlere yerleşmesinin ne kadar önemli olduğunu fark ettiler.

Etkinliklerimizden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.