İngilizce Destination Imagination Kulübümüz Karanlıkta Diyalog’daydı

2501

Levent Yerleşkemizden İngilizce Destination Imagination Kulübü “DVampires” Grubu, Görme Engelli çocuklara yönelik yürüttükleri proje çalışmasının ilk aşamasında konu ile ilgili farkındalıklarını artırmak için 25 Aralık Pazar Günü Karanlıkta Diyalog etkinliğindeydi. Kulübümüzde yer alan ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, bu projeyi geçtiğimiz öğretim yılında Service Learning – Toplumsal Duyarlılık Projeleri görevinde katıldıkları uluslararası Destination Imagination etkinliği kapsamında yürütüyor.

1999 yılında kurulan Destination Imagination; öğrencilerin, hayal gücünden buluşa uzanan yaratıcı süreci STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs), sanat ve toplumsal hizmet alanlarındaki uygulamalarıyla öğrenmelerini sağlayarak yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrenciler, Destination Imagination etkinliklerinde her yıl seçtikleri görevlerde çeşitli problemlere takım arkadaşlarıyla birlikte yaratıcı çözümler üretiyor. Etkinliklerde de bu çözümleri değerlendiricilere sunuyorlar.

Öğrencilerimiz Karanlıkta Diyalog etkinliğinde, görme engelli bir grup lideri eşliğinde İstanbul’da görme engelli bir birey olarak yaşamayı deneyimledi. Yaşadıkları bu deneyim ve görme engelli kişilerle yaptıkları paylaşımlar sonucunda görme engelli kişilere nasıl destek verebileceklerine dair fikir sahibi oldular.

Projenin ilerleyen süreçlerinde öğrencilerimizin, ortaokul 5 ve 6. sınıf seviyesindeki Görme Engelli öğrencilerin İngilizce eğitimini desteklemek için sesli İngilizce kitap okuma kayıtları yapması planlanıyor. Ardından edindikleri tüm kazanımları anlatan skeçlerini yazarak mart ayında Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Destination Imagination Türkiye finallerinde oyunlarını sahneleyecekler.