İlkokul Öğrencilerimiz, ÇEKÜL’den Kültürel Mirasla İlgili Bilgi Edindi

1686

4. sınıf öğrencilerimiz, 12 Mayıs Salı günü “Kendini İfade Etme Yollarımız” PYP teması “Kültür” ünitesi kapsamında Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’ndan (ÇEKÜL) Bilgi Ağacı Gönüllü eğitimcileri Sena Soğuksulu ve Büşra Dibek’in bilgilendirme sunumunu Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de izledi.

1990 senesinde Türkiye’nin doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak için kurulan ÇEKÜL Vakfı üyeleri Soğuksulu ve Dibek, öğrencilerimize kuruluş amacını ve kültürel mirası korumak ile ilgili yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. İnsanların tarih boyunca biriktirdikleri deneyimlerin ve geleneklerin devamlılığını sağlamak için kendilerine düşen sorumluluklardan bahseden konuklarımız; kültürel miras, doğal miras, anıt gibi kavramları örneklerle anlattı.

Soğuksulu ve Dibek, öğrencilerimizin “Kültürel mirası korumak için nasıl eyleme geçebiliriz?”, “Anıtları korumak için neler yapılıyor?”, “Otantik oyunları yaşatmak için neler yapabiliriz?” gibi sorularını projelerinden örnekler vererek yanıtladıktan sonra sunum sona erdi.