Yılın İlk Öğrenci Değişim Programı Torino’da Gerçekleşti

1848

2013-2014 öğretim yılının ilk öğrenci değişimi programı 18 – 24 Ocak tarihleri arasında İtalya’nın Torino şehrindeki Liceo Darwin Scientifico okulu ile gerçekleşti.

Program kapsamında fen lisemizden 17 öğrencimiz bir hafta boyunca Liceo Darwin Scientifico okulu öğrencilerinin evlerine konuk oldular. Öğrencilerimize Matematik Bölümü öğretmenlerimizden Seçil Erberdi ve Uluslararası Projeler Koordinatörümüz Yeşim Irmak Bozkurt eşlik etti.

Öğrencilerimiz bir haftalık değişim programında okul içinde ve dışında çeşitli etkinlikler yaptılar. İtalyan öğrenciler matematik, fizik ve müziğin iç içe olduğu ilgi çekici bir ders sunarak disiplinler arası çalışmaya güzel bir örnek gösterdiler. Her sene 9.sınıflarımıza performans ödevi olarak verilen Cahit Arf Projesi için Fen Lisesi 9.sınıf öğrencilerimiz özel bir hazırlık yaptılar.

Performans ödevini içeriğinde belirlenen ünlü bir matematikçinin hayatını grup olarak kısa film haline getirip oluşturdukları özgün çalışmaları, oradaki öğretmen ve öğrencilerle paylaştılar. Öğrencilerimiz ise dünyaca ünlü matematikçilerin hayatları hakkında hazırladıkları videoları İtalyan gruba izlettiler.

Okulda yapılan çalışmalar dışında öğrencilerimiz günübirlik Milano’ya, Bardonecchia dağına kayak aktivitesine, Torino şehir merkezinde bulunan Mısır Müzesi’ne ve Sinema Müzesi’ne, Rivoli’de bulunan Çağdaş Sanat Müzesi’ne giderek hem kültürel, hem sanatsal, hem de sportif aktivitelerde bulundular.

İtalya öğrenci değişim programımızın bu öğretim yılı kapsamında yapılacak olan ikinci ve son toplantısı 31 Mart – 06 Nisan  tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.