Terakkili’den TEDxYouth konuşması: Kaçacak mısın, mücadele mi edeceksin?

2548

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Melis Elda Koldemir (10F), 27 Nisan Cumartesi günü düzenlenen “Fight or Flight” temalı TEDxYouth@EyubogluHS konferansında konuşma yaptı.

İstanbul’daki çeşitli liselerden öğrencilerin konuşma yaptığı Eyüboğlu Koleji’nde gerçekleşen konferansta öğrencimiz, hobisi olan Taekwondo Uzakdoğu dövüş sanatının felsefesi ile gerçek yaşam arasında bağlantılar kurarak bir konuşma gerçekleştirdi. Öğrencimiz konuşmasında, zor bir durumla karşılaşıldığında “kaçma” refleksinin mi yoksa “mücadele etme” eyleminin mi seçilmesi gerektiği konusunda saptamalarda bulundu.

Koldemir, “Fight or Flight konusu kişisel ilgi alanım olan Taekwondo ile son derece bağdaştığı için ilk duyduğum anda ilgimi çekti. Bir uzak doğu dövüş sanatı olan Taekwondo’nun binlerce tekme ve yumruk çeşidinin olmasının yanı sıra sağlıklı düşünüp karar verebilmek adına bir o kadar da geri çekilme ve savunmaya geçme yöntemi vardır. Taekwondo’da öncelikli olan savunmaya geçmek veya mücadele etmek değil, rakibi ölçüp tartmak ve ona göre doğru stratejiyi belirlemektir. Atakta bulunmak veya savunmaya geçmek, yapılması gereken ilk hareket asla değildir. Bu düşünce biçimini de gerçek hayatta kullanmak bizlere sosyal ilişkilerimizde ve iş ve akademik yaşantımızda bize çok şey katacaktır. Muhtemel sonuçları önceden hesaplayarak hareket etmek hata yapma olasılığımızı azaltır ya da hata yapsak bile bize bu hatadan ders çıkarma esnekliği sağlar.

Konferans konuşmamı bu temeller üzerine kurduktan sonra benim için asıl zorlayıcı olan onu sahnede gerçekleştirmekti. Bu düşünce beni önceleri korkuttuysa da, yaptığım çok sayıda prova sayesinde oldukça ilgi çekici bir konuşma gerçekleştirdiğime inanıyorum. Taekwondo kıyafetlerim içinde sahneye çıktığımda insanların bakışlarındaki şaşkınlık ifadesi ve beni ilgiyle dinlemeleri beni en çok mutlu eden şeylerdi. Ayrıca lisanslı bir TED konuşmacısı olma ayrıcalığı elde etmiş olmak da beni çok heyecanlandırdı.” diyerek tecrübesini paylaştı.

Konferansa ayrıca bir Çocuk Bin Umut Projesi’nin kurucularından aktivist Buse Kutlu, Ritz-Carlton Oteli Finans Direktörü Serkan Bozkurt, Turkcell Dijital Transformasyon Müdürü Enis Yazırlıoğlu ve Pace Kids Kurucusu Sanatçı Barış Karayazgan da konuşmacı olarak katılım sağladılar.

 

TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.