IB Öğrencilerimiz, “TOK Exhibition” Çalışmalarını Sergiledi

164

Her iki yerleşkemizden 11IB sınıfı öğrencilerimiz, 19 Ekim Perşembe ve 20 Ekim Cuma günü, Theory of Knowledge* (Bilgi Kuramı) dersinin resmi gerekliliklerinden biri olan “TOK Exhibition” (Bilgi Kuramı Sergisi) çalışmalarını sergiledi.

Sergide, bilginin hayatın her alanında yer aldığını seçtikleri üç nesne ve bu nesnelerin gündelik hayattaki Knowledge and The Knower (Bilgi ve Bilen), Knowledge and Language (Bilgi ve Dil) ve Knowledge and Technology (Bilgi ve Teknoloji) temalarına bağlamlarıyla irdeleyen öğrencilerimizin çalışmaları sunuldu. Sergiyi gözlemleyen IB öğretmenlerimiz, 11IB velilerimiz ve 10IB sınıfı öğrencilerimiz, irdelenen bilgi sorularını, seçilen nesneleri ve öğrencilerimiz tarafından ortaya konulan bilgi savlarını öğrencilerimizin oluşturduğu stantlarda gözlemledi.

Bu sergide, çalışmaları detaylı biçimde inceleyen 10IB sınıfı öğrencilerimiz, yapılan çalışmaları ve süreci 11IB sınıfı öğrencilerinin sunumlarını dinleyerek öğrendi. 11IB sınıfı öğrencilerimize yaşadıkları bu deneyim ve yanıtlamaya çalıştıkları bilgi sorularıyla ilgili sorular sorup, yanıtlar aldı.

10IB öğrencilerimizin, bu etkileşimin ardından sergi ile ilgili yaptıkları yazılı değerlendirme çalışmalarını TOK öğretmenleriyle paylaşması ve böylelikle önümüzdeki sene yapacakları “TOK Exhibition” için içgörü ve deneyim kazanması hedefleniyor.

* TOK Exhibition çalışmasında, 11IB öğrencileri IB tarafından verilen 35 bilgi sorusu içinden bir soruyu seçip o soruyu, 3 nesne aracılığıyla farklı bakış açılarından ve farklı temalardan yararlanarak yanıtlıyor. Bu serginin amacı, bilginin hayatın her alanında yer aldığını kanıtlamak ve bir öğrenen olarak öğrencilerin bilgiyle olan ilişkilerini görünür kılmak.

Öğrencilerimiz, çalışma ve sergi sürecinde yaşadıkları deneyimleri şöyle ifade etti:

“Geçen sene 11. Sınıf arkadaşlarımın yaptığı “TOK Exhibition” sergisini izledikten sonra bu sene kendi sergime hazırlanmak benim için çok özel bir süreçti. Hem ilk resmi IB görevimiz olduğu, hem de elimizden gelenin en iyisiyle bir çalışma sunmak istediğimiz için arkadaşlarımla beraber çok yoğun bir süreci yaptığımız sunumlar ile birlikte atlatmış olduk. Ayrıca, geçen sene olduğu gibi bu sene de 10. sınıf arkadaşlarımızın gelip bizim sunumlarımızı dinlemelerinin ilerleyen süreçte onlar için farklı bakış açıları sunarak çevrelerine ve sahip oldukları çalışmalardaki bilgi birikimine büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum.” Oya OK (11IBG)

“TOK dersi için hazırladığımız sergi, benim için gerçekten unutulmaz bir deneyimdi. Sergiyi hazırlamak için herkes çok uğraştı ve son 2 aydır üzerine çalıştığımız sergimizi ailemiz, arkadaşlarımız ve öğretmenlerimizle paylaşabilmek; onların fikirlerini duymak çok keyifliydi. Sergide herkes kendi seçtiği soruya çok farklı perspektiflerden yaklaşmıştı, onların fikirlerini dinlemek ve kendi düşüncelerimi paylaşmak benim için çok değerliydi. Bu süreç, benim için sadece TOK dersinde değil, aynı zamanda günlük yaşamımda da daha açık fikirli ve eleştirel düşünmemi sağladı. Bu sergi üzerinde çalışırken ne kadar şikayet etsem ve zorlansam bile sergiden sonra bütün sıkı çalışmalarımın karşılığını alabildim. Kendi ve arkadaşlarımın çalışmalarıyla gurur duydum.” Yonca Öztürk (11IBG)

“Şunu söylemeliyim ki düzenlenen sergi, biz 10. sınıf öğrencileri için büyük bir fırsattı. 11IB öğrencileri aylarca çalıştıkları TOK sergilerini sunarlarken, bizler de onları dinleme şansını yakaladık.  Dinlediğimiz 11IB öğrencileri sunumlarını bitirdikten sonra onlara soru sorma imkanımız da oldu. Hepsi gerçekten yardımcı oldular ve sorduğumuz soruları ellerinden geldiğince cevapladılar. Ayrıca, geçen yıl bizim yerimizde oldukları için ne hissettiğimizi anladılar ve bize ne yapmamız gerektiği konusunda ipuçları vererek bizi rahatlattılar. Son olarak, 11IB öğrencileriyle tanışma fırsatının, TOK sergilerimizi yapma sırası geldiğinde bize yardımcı olacak olağanüstü ve eğitici bir deneyim olduğunu düşünüyorum.” Ece Öztunç (10IBF )

“TOK sergisi, 10. sınıf IB öğrencileri olarak 11. sınıf IB öğrencileriyle tanışma ve onlarla konuşma fırsatına sahip olduğumuz harika bir deneyimdi. Sunum yapan öğrencilerle konuşma imkanımız olması, onlara zaman yönetimi, hissettikleri şeyler, ne yapmamız gerektiği gibi sorular sormamız açısından çok rahatlatıcıydı. Bu soruların cevapları, kendi sergimiz için genel bir fikir oluşturmamıza yardımcı oldu ve sunum yaptığımızda bize fayda sağlayacak. Genel olarak, TOK sergisi, TOK kavramlarını keşfetmek ve diğer IB öğrencileriyle etkileşimde bulunmak açısından harika ve eğlenceli bir tecrübeydi.” Defne Kaya (10IBF)