Hayvanları Koruma Günü’nde “Dostlarımız” Projesi Etkinlikleri

3737

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında “Dostlarımız” projesi, 1 – 8 Ekim tarihleri arasında her iki yerleşkemizde yaratıcı drama öğretmenlerimizin düzenlediği çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Bu yıl on ikincisi yapılan projede anaokulu çocuklarımız ve ilkokul öğrencilerimiz; hayvan sevgisi, hayvanları koruma, hayvan haklarına saygı duyma ve sosyal sorumluluk bilinci konusunda farkındalıklarını artırdılar.

Anaokulu 6 yaş çocuklarımız, “Hayvanlar Yarışıyor!” adlı bir drama çalışması yaptı. Çocuklarımız onlar için belirlenmiş günde bir hayvan kostümü giyerek okulumuza geldi. Çeşitli masal, oyun ve danslarla gerçekleşen bu çalışmada tüm hayvanların farklı özelikleri ile doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarını fark ettiler.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Çizgi Film Kulübü öğrencilerimizin yaptığı “Dostlarımız” projesinde de daha önce tiyatro olarak yer alan “Tarçın” adlı çift dilli müzikal çizgi film ile dünyaca ünlü yazar Sven Nordqvist imzalı Pettson ve Findus adlı çocuk kitapları serisinden

uyarlanan “Fırıldak Kedi Findus” adlı filmi izlediler. “Fırıldak Kedi Findus” filmiyle nitelikli iki sanat yapıtıyla (sinema ve edebiyat) buluşan öğrencilerimiz, estetik algılarını da geliştirmiş oldular. Bu film sırasında Tepeören Yerleşkemizdeki öğrencilerimize 2. sınıf seviyesinden arkadaşları da eşlik etti.

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, Yönetmen Tolga Öztorun’un çektiği, Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlatan  “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel filmi izlediler. Levent Yerleşkemizdeki öğrencilerimiz, ayrıca Öztorun’la söyleşerek, barınaklar hakkında bilgi aldılar.

Tepeören Yerleşkemizdeki ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz ise  “Çıtı Pıtı Kedi Olmak İstemiyorum” kitabının yazarı Renan Özdemir’le bir araya geldi. Özdemir, ilk kitabı olan Çıtı Pıtı Kedi Olmak İstemiyorum’un öyküsünü eğlenceli bir şekilde anlattı. Masal tadındaki söyleşinin ardından da kitaplarını imzaladı.

İlkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, ilkokul ve anaokulu öğrencilerimizin Köpek Maması Kampanyamız kapsamında getirdikleri yaklaşık elli köpek mamasını, Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’na teslim etti. Kampanyaya katılan herkese barınaklardaki sahipsiz köpekler adına teşekkür kartı verildi.