Feminizm Herkes İçindir

2346

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde 11 Mart Cuma günü Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi editörlerinden Esra Aşan’la buluştu.

Aşan, Amerikalı yazar ve kadın hakları savunucusu Bell Hooks’un “Feminizm Herkes İçindir” kitabı kapsamında öğrencilerimize eşitlikçi ve barış dolu bir dünya için herkesin feminizme ihtiyacı olduğunu anlattı.

Feminizmi “cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürü ve baskıyı sona erdirmeye çalışan bir hareket” olarak tanımlayan ve temelde feminizmle ilgili önyargıları yıkmayı amaçlayan Hooks’un kitabını yayına hazırlayanları arasında olan Aşan, popüler kültür içinde ve medyada feminizm ile ilgili sürekli üretilen yanlış ve önyargılı bilgilerin cinsiyetçi sömürüyü besleyen yapısına dikkat çekti. Feminizmin ne olmadığı konusunu reel yaşamdan örneklerle tartışmaya açtı.

Çocuk ve gençlerin eğitim süreçlerinin cinsiyetçi kalıplardan arındırılmış olmasının önemine işaret eden Aşan’ın söyleşisi, öğrencilerimizden gelen soru ve görüşlerin ardından sona erdi.