Terakkili Gençlerin "Kadın Haklarının Neresindeyiz?" Paneli

2773

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde 15 Mart Salı günü düzenlediği “Kadın Haklarının Neresindeyiz?” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.

9B sınıfı öğrencimiz İlayda Albaş moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, 10A sınıfı öğrencilerimiz Ceren Süer, Batu Kaan Dilaver, Eren Kutay Bahtiyar ve Deniz Mina Karaer; “Kadın Haklarının Tarihçesi”, Kadın bakış açısıyla Kadın hakları”, “Ortadoğu Ülkelerinde Kadın Haklarının Hukuksal yönü”, “Neden Kadının İnsan Hakları” başlıklarını tartıştı.

Öğrencilerimiz sunumlarını, “İnsan haklarının aslında kadın-erkek bütün bireyleri kapsaması gerekir. Eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkı diyebileceğimiz ve doğarken sahip olduğumuz bu temel haklar, ömrümüz boyunca kesintisiz olarak sürer, vazgeçilemez ve hiçbir durumda değiştirilemez. Haklarımızı koruma altına alan hukuk sistemine göre herkes cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, uyruk ya da toplumsal köken, düşünce farkı, mülkiyet gibi farklara bakılmaksızın yasalar önünde eşittir.” sözleriyle bitirdi.