Doç. Dr. Sibel Özden Lise Öğrencilerimizle Eczacılık Üzerine Konuştu

1898

Levent Yerleşkemizde Eczacılık bölümünü tanımak isteyen lise 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimiz, 30 Mayıs Perşembe günü 23. Kariyer Günlerimiz çerçevesinde İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Doç. Dr. Sibel Özden’le buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri gerçekleştiriyor.

Bu doğrultuda düzenlenen “Meslek Tanıtımı” etkinliğinde Özden, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak konuşmasına başladı. Eczacı kimdir?, Ne iş yapar? sorularına cevap verdikten sonra, toplumda eczacılık mesleği hakkındaki algıdan söz etti. Esas görev tanımlarının aslında “Sağlık Danışmanı” olduğunu dile getirdi.

Eczacılık sektöründe yeni değişimlerin olduğundan, “ilaç mühendisliği” diye yeni bir kavramın literature girdiğinden ve İstanbul Üniversitesinde bunun eğitimini verdiklerini anlattı. Beş yıllık lisans eğitimi boyunca tıp, biyoloji, kimya gibi temel bilimlerin öğretildiği bir müfredat uygulandığını, ilaç sektörü ile işbirliği içerisinde yürüttükleri “360 Derece” isimli programı hayata geçirdiklerinden bahsetti. Bu programda iş dünyasından kişilerin gelerek öğrencilere ders verdiklerini ve öğrencilerin staj imkanlarına katkıda bulunduklarını ve Eczacılık okuyan öğrencilerin 120 gün staj yapma zorunlulukları olduğunu anlattı.

İstanbul Üniversitesi’nin yurtdışında bağlantılı olduğu üniversiteler, Erasmus Programı (Yurtdışı Öğrenci Değişim), Farabi Değişim Programı (Yurtiçi Öğrenci Değişim) hakkında bilgilendirmeler de yaptığı sunumunda Özden, lisans süresinin beş yıl olması sebebiyle, mezunların yüksek lisans yapmalarına gerek kalmadan direkt doktora programlarına başvurabildiklerini vurguladı.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin bu sene sonuna kadar gerçekleştireceği diğer Kariyer Günleri etkinlikleri ise “Yaz Tatili Meslek Gözlem Çalışmaları” ve “Tercih Konferansı”.