Gezegenlere Yolculuk

2007

Fen ve Teknoloji dersi “Gezegenimiz Dünya” ünitesi kapsamında “Gezegenlere Yolculuk” teması ile okulumuza 29 Mart Cuma günü planetaryum (Derinmavi Yıldızevi) geldi.

Gösteride 4. sınıf öğrencilerimize, o gece gökyüzünde bulunan yıldız ve gezegenler gerçek renk ve parlaklıklarıyla kubbenin iç yüzüne yansıtıldı ve çıplak gözle görülebilen gezegenlerin yıldızlardan nasıl ayırt edileceği anlatıldı.

Gösterinin ikinci bölümünde Samanyolu galaksisinden uzay gemisindeymiş gibi yerküremize bakan öğrencilerimiz; kıtaları, okyanusları ve bulutları izleyerek gece ile gündüzün oluşumunu incelediler.

Ardından öğrencilerimiz, sırasıyla en yakın komşularımız Ay, Venüs ve Mars’ı yakından gözlemledikten sonra kırmızı gezegenin yüzeyindeki kanyonları, yanardağları ve buzlu bölgeleri yakından görme fırsatı buldular. Dev gezegen Jüpiter ve uydularıyla, halkalı gezegen Satürn ve uydularına da yakından bakan öğrencilerimiz, son olarak Güneş’e gelip Samanyolu’nun dışına çıktılar.

Gösteri sırasında ise Güneş sisteminin ve tüm gezegenlerin ilginç özellikleri konusunda öğrencilerimize kapsamlı bilgiler verildi.