Doç. Dr. Itır Erhart Konuğumuz Oldu

2309

Levent Yerleşkemizden 4. sınıf öğrencilerimiz, 11 Şubat Perşembe günü “Hep Birlikte” ünitesi kapsamında Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşusu oluşumu olan Adım Adım’ın kurucu üyesi Doç. Dr. Itır Erhart ile Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de söyleşti.

Erhart, söyleşide sivil toplum kuruluşlarının yaşama etkilerini, gönüllülük ve sosyal fayda kavramlarını açıkladı. Spor, insan hakları, sosyal girişimcilik ve medya üzerine yaptığı çalışmaları öğrencilerimizle paylaştı. Adım Adım oluşumunun, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağladığını belirtti.  Erhart, spor kültürünü yerleştirme, kolektif sosyal yardım kültürünü yaygınlaştırma, yardım/destek/bağış farkındalığına katkıda bulunma, spor ve yardım kavramlarını birleştirme, bağış organizasyonları kurma ve yönetme konuları hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerimiz Erhart’a iş birliği ve yardımlaşma kavramlarına ilişkin sorularını sordular. Öğrencilerimizin “Terakki öğrencileri olarak biz sizin için ne yapabiliriz?” sorusu üzerine Erhart “Sivil toplum kuruluşlarından birine destek olmak için koşabilirsiniz.” yanıtını verdi.

Adım Adım, Mart 2008’de yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan 6000’in üzerinde destekçisi olan ilk sivil toplum oluşumudur. Ülkemizin en büyük iki yarış organizasyonu olan İstanbul Maratonu ve Antalya Maraton’larında yardımseverlik koşusu yapmaktadır.