Dijital Vatandaşlık

2034

Levent Yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 27 Eylül Cuma günü Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Süleyman Sönmez’in Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleştirdiği “Dijital Vatandaşlık” başlıklı sunuma katıldı.

Teknolojinin hayatımızda hemen hemen her alanı kapladığı bu çağda, çocukların ve gençlerin kendilerini korumaları açısından, internet mecralarının güvenli ve doğru kullanımı önem taşıyor. Bu nedenle “dijital vatandaşlık” ile ilgili davranışların, değerlerin, etik kuralların ve ortak bilincin oluşması gerekiyor. Bilişim Teknolojileri Bölümü ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, bu ihtiyaçtan yola çıkarak ortaokul 5,  6,  7 ve 8. sınıf öğrencilerimizle dijital vatandaşlık konusunu ele alacak.

Bu kapsamda ilk olarak 7. sınıf öğrencilerimizle başlayan ilk sunumda Süleyman Sönmez, sosyal medyada paylaşım yapmadan önce duyarlı ve saygılı olmaya özen gösterilmesinin öneminden bahsetti. Sanal medyada yazılanlardan kişilerin sorumlu olduğu, paylaşımların kişileri temsil ettiği, dijital ortamlarda her bilginin kayıt altında olduğu ve dijital suçlarla ilgili konularda çeşitli bilgiler verdi. Ayrıca Türkiye’de bilişim teknolojilerinin kullanım oranlarından da söz etti.