Terakkililere UBTECH’in Robotik Turnuvasında İki Ödül

3010

Levent Yerleşkemizden lise takımımız Terakki Robotics, Yapay Zeka ve İnsansı Robotlar konusunda dünyanın en önde gelen robotik markası UBTECH’in düzenlediği robotik turnuvasında 3. oldu. Ortaokul takımımız Terakki Robotics Junior ise “En Özgün Robot” tasarım ödülünü aldı. Türkiye’den 20 takımın yer aldığı UBTECH Robotics Competition (URC) adlı bu turnuva, 7 Aralık Cumartesi günü Vodafone Arena’da gerçekleşti.

Turnuvada katılımcılar, üzerinde Arduino temelli ana kart bulunan UKit Explore setleriyle hazırlanan robot tasarımlarıyla farklı zorluktaki yedi parkuru üç dakika içerisinde tamamlamaya çalıştılar. Bu parkurları istenen zamanda tamamlamak için robotlarını farklı uygulamalarla programladılar. Robot üzerindeki çizgi izleme, mesafe sensörü ve motorları kontrol edecek kodlar yazdılar.

Turnuva günü öğrendikleri görevlere göre, her takım kendi robotlarını hazırladı. Robotunu hazırlayan takımlar, finaller öncesi en fazla altı performans sergileme imkânı buldu. En yüksek puana sahip üç performansın toplamı takımların derecesini belirledi. Takımlar ayrıca, bilişim ve teknoloji alanında üst düzey yöneticilerin yer aldığı jüri karşısında turnuva hazırlık süreçlerini ve yaptıkları çalışmaları anlattılar, hazırladıkları posterleri gösterdiler.

Ortaokul takımımız Terakki Robotics Junior ve lise takımımız Terakki Robotics, topladıkları puanlarla ilk sekiz takım içine girerek çeyrek finale kaldı. Final karşılaşmaları sonunda Terakki Robotics, turnuva 3.sü oldu. Ortaokul takımımız Terakki Robotics Junior ise “En Özgün Robot” tasarım ödülünü aldı.