Çocuklarımız Farklı Kültürlerle Tanışıyor

1932

Anaokulu çocuklarımız, Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Büşra Zorba ve Anaokulu Sınıf Öğretmenimiz Sibel Kışla’nın ortaklaşa yürüttüğü “National Holidays and National Heroes” konulu eTwinning projesi ile hem farklı ülkelerdeki çocuklarla tanışıyor hem de 21. yüzyıl becerilerini kazanarak geleceğe hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonunun e-Öğrenme Programının ana hareketi olarak 2005’te başlatılan ve  2007’den itibaren Yaşam Boyu Öğrenme Programı’na entegre edilen eTwinning okullar topluluğu, Avrupa’daki okullar arasında iletişim kurulmasını, işbirliği yapılmasını, projeler geliştirilmesini, fikirlerin ve uygulamaların paylaşılmasını sağlamak için katılımcı okullara yönelik bir platform sunuyor. Çalışma alanı olan eTwinning Portalı, öğretmenlerin proje, fikir ve uygulamalarını birbiriyle paylaşabilmeleri ve platformdaki çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak beraber çalışabilmeleri için onlara çevrimiçi araçlar sağlıyor.

2013 – 2014 eğitim yılında 6 yaş grubu çocuklarımız ile başlayan eTwinning projesi; çocuklarımızın farklı ülkelerden çocuklarla iletişim kurmasını, işbirliği yapmasını, proje geliştirmesini ve paylaşımlarda bulunmasını sağlayarak onların farklı kültürleri tanımasına yardımcı oluyor.

Çocuklarımız; “Yaşadığım Yer ve Okulum”, “Ulusal Kahramanlarım”, “Geleneklerim”, “Bayramlarım” ve “Şarkılarım” temalı bu proje ile Bulgaristan, Macaristan, Letonya ve Polonya’da bulunan anaokulu çocuklarını da yakından tanıma fırsatı bulacak.

Her gruptan bir temsilci çocuğun seçilmesiyle uygulamaya geçen bu projede temsilci çocuklarımız, yapılan tüm çalışmaları grup arkadaşlarıyla paylaşarak onları çalışmaları hakkında bilgilendirecek.

Projenin ilk etkinliği “Yaşadığım Yer ve Okulum” ile çocuklarımız öğretmenleriyle birlikte tanıtıcı bir video hazırladıktan sonra partner ülkelere iPad kullanarak yeni yıl kartları hazırladılar. Temsilcilerimizin gelenekler, bayramlar ve ulusal şarkılar hakkında çalışmalar yaptığı “Ulusal Kahramanlarım” etkinliğinde ise çocuklarımız Atatürk’ü tanıtan dijital hikayeler üzerinde çalıştılar.

Terakki, eTwinning projesiyle öğrencilerimizin teknolojiyi doğru kullanması konusunda çalışmalar gerçekleştirmeye devam edecek.

Proje hakkında detaylı bilgiyi her çalışma sonrası güncellenen terakkietwinning.weebly.com adlı web sitemizden takip edebilirsiniz.