22. Kariyer Günleri’nde Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak

3129

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 22. Kariyer Günleri etkinliklerimiz “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak” konulu panel ile devam etti. Panel, Levent Yerleşkemizde Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Bu planlama doğrultusunda Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Dr. Canan Atılgan, Öğretim Üyesi Dr. Erkay Savaş, Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Abdullah Daşçı, Sanat ve Sosyal Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Dr. Özgür Kıbrıs, 29 Mayıs Salı günü lise 9. sınıf öğrencilerimizle buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi Koordinatörümüz Demet Uysal’ın moderatörlüğünde yürütülen panelde akademisyenlerimiz, Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan “Temel Geliştirme Programı” hakkında kısa bilgilendirme yaparak fakültelerinde yer alan alt bölümlerden ve akademik programlarından, Columbia Üniversitesi ile işbirliğine gidilerek Sakıp Sabancı kürsüsü oluşturulduğundan bahsettiler.

Öğrencilerimizin hedeflerine gidecek yolda üniversite seçimi yaparken; öncelikle bölümlerin ders programlarını incelemelerini, lisans öğrenci sayısı kadar yüksek lisans öğrenci sayısına da dikkat etmelerinin önemini vurguladılar.

Üniversitenin yetkinlik kazanılacak yer olarak görülmesi gerekliliğine değindikleri konuşmalarında önemli olanın üniversite eğitimi sürecinin içeriğinin doldurulması gerekliliği olduğunu ifade ettiler. Her anlamda donanımlarını sağlayacak dersleri verecek üniversiteyi seçmenin “Bütünleşik İnsan” olma yönünde en önemli adım olduğunu paylaştıkları konuşmalarında; edebi yönü güçlü, kendisini ifade konusunda yetkin, yazma becerileri gelişmiş bireyler olmanın en önemli katma değer olduğunu belirttiler. İş dünyasının kendisini birçok alanda geliştirmiş, düşünmeyi bilen, tek boyutlu olmayan, problemlerin birden fazla çözümü olduğunun farkında olan ve meraklı bireyleri tercih ettiği gerçeğinden söz ettiler. Ortalama 90 yıllık bir yaşamda kişinin 3 kez kariyer yapma fırsatı olduğunu vurgulayarak, meraklarını kovalayabilecekleri meslekleri seçmelerini dile getirdiler.

 

Bu sene gerçekleşecek diğer 22. Kariyer Günleri etkinliklerimiz: “Terakki Üniversite’de: Tadımlık Dersler”, “Sabancı Üniversitesi Gezisi”, “2019’a Yaklaşırken Yükseköğretime Hazırlık ve Meslek Seçim Süreci Konferansı”, “Meslek Gözlem Çalışmaları”, “Meslek Tanıtımları” ve “Tercih Konferansı”.