YGS-LYS ve Yurt Dışı Üniversitelerine Girme Koşulları

2470

Levent Yerleşkemizden Lise ve Fen Lisesi 9. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimiz 10 Kasım Salı günü, Tepeören Yerleşkemizden 9. sınıf öğrencilerimiz ise 17 Kasım Salı günü “YGS-LYS ve Yurt Dışı Üniversitelerine Girme Koşulları” konferansına katıldı. Yurt İçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın, Yurt Dışı Üniversite Danışmanımız Suzan Karaman ve 9.sınıf psikolojik danışmanlarımızdan Gonca Baştuğ, yükseköğrenim hazırlık sürecine dair bilgi, görüş ve önerilerini öğrencilerimiz ve velilerimizle paylaştı.

Öğrencilerimizin üniversite öğrenimleriyle ilgili hedeflerine ulaşabilmesi için lise hayatı boyunca atılması gereken adımların konuşulduğu ve 9. sınıfın öneminin vurgulandığı bu konferansta;

Aydın, YGS-LYS sistemi hakkında bilgilendirmelerde ve 2015 YGS-LYS sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilerimize ve velilerimize hazırlık sürecinde sistem açısından dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durdu.

Karaman, yurt dışı üniversitelerine geçiş için girilmesi gereken sınavlar ve sınav yapılarını anlattı. Amerika, Kanada ve Avrupa’daki üniversitelere girme koşullarını, not ortalamalarının önemini, her ülkenin üniversite giriş koşullarındaki hassasiyetleri anlattı. Karaman, yurt dışında üniversite okuma hedefi olan öğrencilerimizin ikinci dönemden itibaren bireysel görüşmelere başlamalarının önemli olacağını belirtti.

Baştuğ ise 9. sınıfın anlamından, üniversiteye hazırlık sürecinde çalışma alışkanlıklarından, okul yaşantısına katkıda bulunacak ve motivasyonu artıracak akademik desteklerden, okul başarısının üniversiteye girişteki etkilerinden ve aile desteğinin okul başarısına olumlu katkısından bahsetti. Ardından soru cevap bölümüyle konferans sona erdi.