Yazar Barış Müstecaplıoğlu Konuğumuzdu

706

Tepeören Yerleşkemizde lise 10. sınıf öğrencilerimiz, 11 Mayıs Perşembe günü Türk edebiyatının fantastik roman yazarlarından Barış Müstecaplıoğlu’yla bir araya geldi. Öğrencilerimiz, Fantastik Edebiyat ve 10. sınıf kazanımları kapsamında okudukları Şamanlar Diyarı kitabı üzerine Müstecaplıoğlu’yla sohbet etti.

Yazarımızı sahneye davet etmeden önce öğrencilerimiz Müstecaplıoğlu ile ilgili hazırladıkları sunumu gerçekleştirdiler ve  “Şamanlar Diyarı” kitabıyla ilgili okulumuzda yapılan sınıf içi çalışmaları paylaştılar.

Sanatçı, fantastik edebiyatın dünya çapında oldukça sevilen bir tür olduğunu vurgularken insanın yaratıcılığını ve hayal gücünü artıran bir unsur olduğunu da ekledi. “Şamanlar Diyarı” kitabının öncesinde aylarca şamanlar ve şaman kültürü üzerine okuduğunu ve önce araştırma faaliyetleriyle zaman geçirdiğini söyledi. Ardından araştırma sonuçlarının kurmacanın büyülü dünyasına nasıl yansıdığını anlattı. Aynı zamanda bir kitabı yazmak için nasıl bir planlamadan geçtiğini, hayatta her ne yapılırsa yapılsın bunun gibi aşamalı bir plan oluşturmanın faydalarını anlattı.

Müstecaplıoğlu ayrıca zamanın paradan daha değerli olduğunu, genç yaşta bu bilgiyi kullanmanın hayatımızı bambaşka yerlere götürebileceğini, iyi-kötü diye bir şey olmadığını, her şeyin algıya bağlı olduğunu vurguladı.

Daha sonra konuğumuz, okulumuza gelmekten, öğrencilerin ilgisinden ve kitabı incelerken sınıfta yapılan bu çalışmalardan çok memnun olduğunun altını çizerek okulumuzdan ayrıldı.