TÜYAP Kitap Fuarı’nda Terakkililerden Eleştirel Okuma ve Düşünme Atölyesi

2921

Levent Yerleşkemizden Türkçe Koordinatörümüz Gülsemin Ergün Kucba ve Sınıf Öğretmenimiz Fatih Debbağ, 16 Kasım Çarşamba günü TÜYAP 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda “Küçük Kara Balık’la Eleştirel Okuma ve Düşünme Atölyesi” gerçekleştirdi. farklı illerden/okullardan 8 – 12 yaş aralığında 80’i aşkın öğrenciyle 20’ye yakın öğretmen ve velilerden oluşan yetişkinlerle buluştular.

Atölyenin amacı; “Bilmek istiyorum, bu derenin sonu nerededir?” sorusuyla içine düştüğü “merak” duygusunu okurlarına da bulaştıran Küçük Kara Balık’la edebiyat temelli sorgulamanın, soru sormanın, merak etmenin ve belki de insanlık tarihinin en büyük sorunsalı olan “bilmek istemenin” altında yatan gerekçeleri irdelemek.

Türkiye Felsefe Kurumu etkinlikleri kapsamında düzenlenen atölyede Terakkililer, katılımcılarla birlikte kurmaca metinleri okuma ve anlama çalışması, yönlendirilmiş okuma ve dinleme, sokratik sorgulama gibi eleştirel düşünme yöntem ve teknikleriyle “merak” kavramını incelediler.

Kucba ve Debbağ, atölyede “merak” kavramına dikkat çekmek için meraklı karga el kuklasıyla canlandırma çalışması yaparak öğrencilerin merak etmeleri ve soru sormalarını sağladı. “Ne sorarız?”, “Neden sorarız?”, ”Kime sorarız?”, “En çok neleri merak ederiz?” ve “En çok hangi yaşlarda soru sorarız?” sorularıyla bir tartışma ortamı yarattı.

Ardından, “Küçük Kara Balık” hikâyesinin ele alınacak bölümünü okuma tiyatrosu yöntemiyle katılımcılarla paylaştılar. Sonra öğrenciler, “T Cetveli” kullanarak Küçük Kara Balık ve annesinin karakter özelliklerini buldular. Katılımcıların eleştirel düşünmelerini sağlamaya yönelik hazırladıkları sorularla, metindeki kavramlar ve metnin iletisi üzerinde çalıştılar. “Soru Panosu” etkinliğiyle katılımcıların soru sorma becerilerini desteklediler. Aristoteles’in “İnsanlar doğal olarak bilmek isterler” sözüne ilişkin gerekçeler oluşturdular. Çalışmanın sonunda, birlikte “İnsanların bilgilerinin genişlemesini sağlayan duygu nedir?” sorusunun yanıtını aradılar.