Cumhuriyetin 100. Yılında Çalıkuşu’nun Feride Öğretmeninden Günümüz Öğretmenlerine

358

Her iki yerleşkemizde lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, “Cumhuriyetin 100. Yılında Çalıkuşu’nun Feride Öğretmeninden Günümüz Öğretmenlerine Eleştirel Bir Bakış” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili araştırmalarını bireysel olarak yapan öğrencilerimiz, gruplara ayrılarak araştırma sonuçlarını gruptaki arkadaşlarıyla paylaştı.

Feride öğretmenin çağdaş düşüncelerinin günümüzü de aydınlatacağına inanan gençler; onun ışığında nice genç kızın meslek sahibi olacağını, onun yetiştirdiği erkek öğrencilerin kadınların özgürce yaşayacağı bir toplumu var edeceğini, yaşadığı coğrafyaya ve doğaya sahip çıkan bireyler olarak yetişeceğini dile getirdi.

Öğrencilerimiz cumhuriyetin 100. yılında eğitimin ve öğretmenin ışığında yarınların aydınlık olacağını, Atatürk’ün emanetlerinin koruyucusu olduklarının bilinciyle cumhuriyetten vazgeçmeyeceklerini, Atatürk’ün aydınlık düşüncelerinin gençlerle ölümsüzleştiğini ifade ettikleri çalışmalarında; eğitimin fark ettiren gücünün herkesi mutlu yarınlara ulaştıracağına olan inançlarını aktardı.