Terakkililerin Toroslar’da Sosyal Sorumluluk ve Doğa Eğitimi Projesi

3002

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 9 – 13 Haziran tarihleri arasında Coğrafya öğretmenlerimiz Nezihe Ecevit, İkbal Gökdeniz ve Sanat Öğretmenimiz John Dew rehberliğinde “Toroslar Sosyal Sorumluluk ve Doğa Eğitimi Projesi” gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz öncelikle konaklamanın yapıldığı Çukurbağ Köyü çevresinde yürüyüş yaparak araziyi ve doğal bitki örtüsünü tanıdı. Niğde – Aladağlar çevresinde, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Kayacılar’dan uygulamalı doğa eğitimi aldı.

Ecemiş Çayı’nın kaynağını gözlemlediler. Cimbar Kanyonu’nda yürüyüş yaptılar. Ecemiş çevresinde bulunan fay hatlarının oluşum ve gelişimleriyle ilgili Kayacılar’la doğa eğitimi çalışmaları gerçekleştirdiler.

Dew ile birlikte Çukurbağ Köyü, Cimbar Kanyonu ve Aladağlar Milli Parkı Emli Boğazı’nda doğal malzemeleri kullanarak land art (arazi sanatı) çalışması yaptılar. Ayrıca, “Arazi Eylem Öyküleri” konulu etkinliklerle doğa ve sanatı bütünleştiren çalışmalar da yürüttüler.

Sarı Memed’in yurdu denilen yörede yürüyüş ve performans tırmanışı yaptılar. Kapadokya’da ise Ürgüp, Göreme, Kaymaklı bölgelerini gezdiler. Bölgelerin genel arazi yapısı ve tarihi hakkında bilgi sahibi oldular. Kaymaklı Yeraltı şehrini gezip Tuz Gölü’nün manzarasını izledikten sonra İstanbul’a döndüler.

Ayrıca öğrencilerimiz, yanlarında getirdikleri çeşitli yardım malzemelerini köy çocuklarıyla paylaştı, onlarla birlikte çeşitli oyunlar oynadı.

Bu projeyle, öğrendikleri bilgileri yerinde uygulama ve yaşama fırsatı bulurken, doğayla uyumlanma becerilerini de geliştiren öğrencilerimiz, doğa ve sanatın iç içeliğinin ve bunda insan faktörünün etkisinin önemini kavradılar.