Terakkili Öğrencilerin Kanada'daki Eğitimi

2351

Her iki yerleşkemizden hazırlık sınıfı ve lise öğrencilerimiz, 23 Haziran – 28 Temmuz tarihleri arasında Kanada’nın Toronto şehrinde yaz okulu programına katıldı. Burada İngilizceyi günlük hayatta kullanabilme fırsatı elde ettiler, farklı kültürler hakkında bilgi edindiler. Öğrencilerimiz haftada 30 saat İngilizce dil eğitimi aldı, çeşitli aktivite ve geziler gerçekleştirdi.

Toronto’da kaldıkları bir ay boyunca öğrencilerimiz aile yanında konakladı ve seviye tespit sınavı sonuçlarına göre yerleştirildikleri sınıflarda her gün altı saat ders gördü. Okul sonrası ve hafta sonlarında Toronto’nun tarihi ve doğal güzelliklerinin ön plana çıktığı yerleri ziyaret ederek, şehri yakından tanıdılar.

Doğal tarih ve Dünya kültürüyle ilgili birçok serginin yer aldığı Royal Ontario Müzesi, bilim dünyasından birçok yeniliğin tanıtıldığı Ontario Science Center, Art Gallery of Ontario gibi çeşitli müze ve sergilerin bulunduğu sanat galerilerini ziyaret ettiler. Casa Loma gibi tarihi ve güzel binaları gezdiler.

img_1195

Ayrıca 555 metre yüksekliğindeki CN Tower’dan Toronto’yu izlediler. Toronto adasında ve Centre Island’da piknik yaptılar, Aquarium ve Hayvanat Bahçesi’ni dolaştılar. Bowling turnuvası yaptılar, Baseball maçı izlediler, Toronto Üniversitesi, Seneca Üniversitesi, Humber Üniversitesi gibi birçok üniversiteyi okulun rehber öğretmenleri eşliğinde ziyaret ederek programları hakkında detaylı bilgi edindiler.

Ayrıca öğrencilerimiz program kapsamında iki günlük Ottowa ve Montreal gezisine katıldı. Thousand Islands ve Nigara Şelalelerinde unutulmaz bot turları yaptılar. 330 hektara yayılmış bir alan üzerine kurulmuş olan Wonderland Eğlence Parkı’nda tüm gün eğlendiler.

Öğrencilerimiz Toronto’daki eğitimlerini tamamladıktan sonra düzenlenen bir tören ile diplomalarını aldılar.

terakkili-ogrencilerin-kanadadaki-bir-ayi-3

Boston ve New York Gezisi

Gezinin ikinci bölümünde, öğrencilerimiz Amerika’ya giderek Boston ve New York şehirlerini ziyaret etti. Boston’da MIT ve Harvard Üniversitelerini o okullarda okuyan rehber öğrenciler eşliğinde ziyaret ederek bilgi aldılar. New York’da Central Park, Rockerfeller Center, 5th Avenue, Wall Street, Brooklyn Köprüsü gibi birçok yeri gördüler. Ayrıca yaptıkları bot gezisiyle, Özgürlük Anıtını ve Ellis Adası’nı yakından gördüler. New York şehrindeki 11 Eylül saldırısında yıkılan kulelerin yerine yapılan binalara ve hayatlarını kaybeden insanların anısına yapılan anıta gittiler. Öğrencilerimiz Empire State Building’e çıkarak New York’u 380 metre yükseklikten 360 derece izledi. Times Square’de ilginç sokak gösterilerini izlediler.

Amerika’daki son günlerinde öğrencilerimiz, Jersey Gardens Alışveriş Merkezi’nde alışveriş yaptılar. Alışverişin ardından aynı gün İstanbul’a döndüler.