Terakkili Öğrenciler Balkanlar’daydı

2463

Levent Yerleşkemizden ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 19 – 22 Mayıs tarihleri arasında Balkanlar gezisinde Yunanistan, Makedonya ve Bulgaristan’ı ziyaret etti. Balkanlarda farklı uygarlıkların izlerini yakından gözlemleyip Mustafa Kemal’in çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği, hayatında önemli izler bırakan şehirleri gezdiler.

Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümümüzün düzenlediği gezide öğrencilerimize Sosyal Bilimler Bölüm Başkanımız Suzan Özdemir Akdeniz, Sosyal Bilgiler öğretmenlerimiz Yasemin B. Erdinç, Emire Gürses, Pınar Yıldız ve uzman rehberler eşlik etti. Gezinin ilk durağı, Yunanistan’ın Kavala ve Selanik şehirleriydi. Öğrencilerimiz, Kavala’da Mehmet Ali Paşa’nın evi, imaret, su kemeri ile tarihi kaleyi kapsayan panoramik şehir turu yaptılar. Mustafa Kemal’in doğum günü olarak kabul edilen 19 Mayıs’ta Selanik’te Atatürk’ün doğduğu eve gittiler. Ayrıca, Selanik Konsolosumuz Orhan Yalman Okan öğrencilerimizle bir araya gelip sohbet ettiler.

Daha sonra; Makedonya Bakanlık Binası ve günümüzde yerinde eski bir bina bulunan Şemsi Efendi Okulu’nun kurulduğu yer, Aristoteoles Üniversite Kampüsü, Rodanda, Agios Dimitri Kilisesi, surlar, şadırvan, Helexpo uluslar arası fuar alanı, Döner Kule, 19.yüzyıl Neo Klasik Yapılar, Kordon, Beyaz Kule, Makedonya Tiyatro Binası, Hamza Bey Camii-Hamam ve Bedesteni, “Büyük İskender, Venizelos, Konstantin” Heykelleri, “Ag. Dimitri, Egnatia, Tsmiski” caddelerini dolaştılar.

İkinci gün Makedonya’da Manastır, Resne ve Ohri bölgelerine giden öğrencilerimiz, Manastır’ı anlamlı kılan ve Mustafa Kemal’in lise dönemini geçirdiği Manastır Askeri İdadisi’ni gezdiler. Mustafa Kemal’in “Atatürk Müzesi” olarak düzenlenmiş olan sınıfında bir video izlediler. Öğrencilerimiz, anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Mustafa Kemal’in koridorlarında gezdiği ve öğrenim gördüğü bu okulda bulunmak, öğrencilerimize duygulu anlar yaşattı. Manastır şehrinde, Roma dönemi antik şehir kalıntısı Heraklea Lynkestis, güneş saati, 16. yüzyıldan kalma Osmanlı eserleri, Saat Kulesi, Bedesten, İshak Paşa Camii ve Hamidiye caddelerini incelediler.

Gezinin devamında bir sonraki durağımız olan, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önde gelen simalarından Resne’li Niyazi Bey’in sarayını ziyaret ettiler. Ardından, Ohrid şehrine geçtiler. Panoramik şehir turunun ardından Ohrid gölünün su kaynakları, Ayasofya Kilisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Antik Tiyatro, Ohrid Kalesi, Ohrid Camii ve Türk Çarşısı’nı gözlemlediler. Ohrid Gölü kıyısını dolaştılar.

Üçüncü gün, Kalkandelen’de 16. yüzyıldan kalan Harabati Baba Tekkesi ve Alaca Cami’ye gittiler. Daha sonra Üsküp’e gide öğrencilerimiz, eski Üsküp çarşısı ve modern şehir merkezine uğradılar. Tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini koruyan taş sokakları ve tarihi binaları ile Baş çarşı, Osmanlı camileri ve hanlar, Vardar Nehri, Kale, 6. yüzyıldan kalma Taş Köprü, Makedonya Meydanı gördükleri yerler arasındaydı. Gezimiz sırasında yerel rehberden Makedonya’nın doğal, tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi sahibi oldular.

Gezinin son gününde Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Filibe şehirlerini gezdiler. Önce Sofya panoramik şehir turu, ardından St.Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı’nı ziyaret ettiler. Ayrıca Ulu Önder Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de gittiler. Yerel rehber, öğrencilerimize Atatürk’ün Sofya Askeri Ataşesi olarak burada bulunduğu dönem edindiği tecrübeleri anlattı. Gezi sonrasında Bulgaristan’ın ve Türk tarihinin önemli şehirlerinden biri olan Filibe’ye hareket ettiler. Öğrencilerimiz Filibe’de, Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan ve Türk kültürünü yansıtan eserleri; Bizans, Yunan ve Osmanlı izlerini görme fırsatı buldu. Şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg caddesi, Cuma Cami, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, Balaban evi, Nikola Nedkoviç evi, Zlatio Boyaciev evi, Hindilyan evi, Antik Tiyatro ve Eski Filibe sokaklarında dolaştılar.

Öğrencilerimizden Can Karakaş (8I), “Gezide Balkanlardaki çok sayıda şehri görme fırsatımız oldu. Her şehirde Roma, Osmanlı ve günümüzdeki devletlere ait farklı eserler gördük. Bunu gözlemlemek bana ayrı bir keyif verdi.” sözleriyle bölgenin kültürel çeşitliliğine duyduğu hayranlığı paylaştı. Bir diğer öğrencimiz Lina Karasu (8I) ise duygularını “Gezdiğimiz her yer çok güzeldi ancak ben en çok Selanik’ten etkilendim. Atatürk’ün doğduğu evde olmak çok heyecan vericiydi. Atatürk’ün lise öğrenimi gördüğü Manastır Askeri İdadisi’ni görmek de çok güzeldi.” diyerek ifade etti.