Terakkililer Uluslararası Kulüplerini Arkadaşlarına Tanıttı

2962

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, İngilizce Bölümümüzün yürüttüğü uluslararası kulüplerimizin – GIN (Global Issues Network), ESU (English Speaking Union) Terakki Debate Society ve MUN (Model United Nations) – simülasyon yoluyla tanıtımlarını 20 Eylül Perşembe günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleştirdi. İlgili kulüplerin gönüllü ve tecrübeli öğrencileri ilk kez yapılan bu simülasyon tanıtımının organizasyonunu ve içeriğini, İngilizce Bölüm Başkanlığı önderliğinde düzenledi.

Simülasyon yoluyla tanıtımın amacı Hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimize bu kulüplerimizin işleyişleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları somut olarak göstermek ve seçimlerini ileriye dönük hedefleri doğrultusunda daha bilinçli yapmalarını sağlamaktı.

Lise İngilizce Bölümümüz bu organizasyonu geleneksel hale getirerek her sene daha fazla öğrencimize ulaşmak ve öğrencilerimizi 21. Yüzyıl öğrenen profili için gerekli bilgi birikimi ve becerilerle donatmayı hedefliyor.

Tanıtım gününde gönüllülük esasına göre görev alan GIN Kulübü öğrencimiz Pınar Sahillioğlu (Fen 11) bu sene ilki gerçekleştirilen etkinliğin yaptığı diğer sunumlardan farklı bir tecrübe olmasının altına çizerek, “GIN adına yaptığım sunumdan farklı olarak bu sunumda karşı tarafı bizden birisi olmaya ikna ediyorduk. Kulübümüze gelip ailemizin bir parçası olmaya… Çoktan bir ailem olmasına rağmen bu sunum sayesinde diğer aileleri de tanımaya şansım oldu. Ben sahneye çıktığımda her zaman içimi kaplayan o heyecan duygusunu diğer kulüplerden arkadaşlarımın da yaşadığını gördüm. En önemlisi ise bizi dinleyenlerin gözündeki merak, ilgi ve bizden biri olmak isteyişlerini görmekti. Uluslararası kulüpler olarak hepimiz bir aileyiz ve ailemizi sizlerle genişletmek istiyoruz.” sözleri ile bu deneyimin ona kazandırdıklarını paylaştı.

Kulüplerimiz, bu sene “Gender Inequality” konusunu belirledi ve öğrencilerimize bu konunun farklı platformlarda nasıl ele alındığı konusunda somut bir bakış açısı sağladı. ESU Terakki Debate Society Kulübü öğrencisi Bahar Ece Sarsın (10A), “Bu konuyu, üç kulübün uluslararası platformda nasıl işlediğini göstererek, kulüp seçimi yapacak olan arkadaşlarımızın kafalarındaki sorulara cevap verdiğimizi ve daha bilinçli bir seçim yapmalarına yardımcı olduğumuzu umuyorum.” diyerek böyle paylaşımların öğrencilerin bilinçli seçim yapmalarına yardımcı olduğunu belirtti.