Terakki’de Avrupa Diller Günü Kutlamaları

3051

Her iki yerleşkemizde ortaokul öğrencilerimiz, 26 Eylül’de Avrupa Diller Günü’nü İngilizce Bölümümüzün düzenlediği etkinliklerle kutlarken, Avrupa dillerinin çeşitliliği ve kültür zenginliği hakkında konuşup düşüncelerini paylaştılar.

5. sınıf öğrencilerimiz kıtalar ve dünya ülkelerini inceleyerek, “arkadaşlık, saygı ve sevgi” kelimelerini farklı dillerde araştırdı ve bu kelimeleri haritalar üzerinde sergilediler. Ayrıca bu kelimeleri kullanarak hazırladıkları posterlerle dolaplarını süslediler.

6. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü’nü ortaokul binamızda yapılan bir hazine avıyla kutladılar. Binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını heyecanla arayan öğrencilerimizden, bütün ipuçlarını bularak gizli kelime olan “Learning”i tamamlamaya çalıştılar.

7. sınıf öğrencilerimiz kendi seçtikleri bir temayla ilgili bir özlü sözü, farklı dillere çevirdikleri bir poster çalışması yaptılar ve bunları sınıflarında sergilediler. Ayrıca öğrencilerimiz, sınıf içinde farklı dillerden cümleler dinleyip bunların hangi dilde olduğunu anlamaya çalıştılar. Ayrıca Levent Yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz ise günü yurt dışından Equals onaylı bir okulun öğrencileriyle online görüşmeler yaptı. Bu kapsamda öğrencilerimiz edindikleri ikinci yabancı dil becerilerini, uluslararası alanda günlük hayat, kendini tanıtma, hobiler, okul hayatı gibi konu başlıklarında kullandılar. Bu görüşmeyle öğrencilerimiz ikinci yabancı dilin kullanım alanlarını genişleten ve öğrencilerimizin hedef dilde soru sorabilme, cevap verebilme ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar.

8. sınıf öğrencilerimiz “Neden ikinci bir dil öğrenmeliyiz?” ve “İkinci bir dil nasıl öğrenilir?” sorularına cevap arayan ve bunu bir poster üzerinde görsellerle yanıtlayan grup proje çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Ayrıca Tepeören Yerleşkemizde ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz Almanca, İspanyolca ve Fransızca öğretmenlerinin küçük sürpriziyle karşılaştı. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizin sınıflarını değiştirerek, onların hedef dilde selamlaşma kalıpları, birkaç önemli kelime gibi temel bilgileri öğrenmesini sağladı. İlkokul 4. sınıf ve ortaokul seviyesindeki tüm öğrencilerimize Avrupa Diller Günü için Almanca, İspanyolca ve Fransızca olarak hazırlanmış çıkartmalar verildi ve öğrencilerimiz bu çıkartmaları farklı dil sınıfından arkadaşlarına hediye etmiş ve çıkartmayı yapıştırırken de arkadaşlarına yeni birer kelime öğrettiler.