Terakkili Mezun Efe Baysal Öğrencilerimizle Buluştu

2380

Levent Yerleşkemizden lise 10 ve 11 IB TM sınıfı öğrencilerimiz, Çevre Sistemleri dersi kapsamında günümüz iklim değişikliklerinin etkilerine vurgu yapan “This Changes Everything” adlı dokümantasyon filmi izlediler.

Ardından öğrencilerimiz, 2001 yılı mezunumuz olan akademisyen ve çevre aktivisti Efe Baysal’la bir araya geldi. Baysal öğrencilerimize dünyanın dört bir yanında doğal, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel sorunlara neden olan iklim krizi hakkında konuştu ve öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

Efe Baysal Kimdir? İlkokul ve lise öğrenimini Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlayan Baysal daha sonra Koç Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Macaristan’daki Central European University’de Milliyetçilik Çalışmaları üzerine gerçekleştirdiği yüksek lisansı ardından, 2008-2015 arasında Koç Üniversitesi’nde Türkiye Yakın Tarihi dersleri okutmanlığı yaptı. Ekoloji ve kent hakkı aktivisti olarak başta Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması olmak üzere çeşitli demokratik kitle örgütlerinde yer alan Efe Baysal, ayrıca iklim değişikliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu konu özelinde Eylül 2015-Temmuz 2016 arasında Yuva Derneği’nde “Termiksiz Gelecek” proje koordinatörlüğü yapan Baysal, 2017 yılında Kadıköy Akademi’de kent ve iklim krizi üzerine seminer yürütücülüğü yaptı. Baysal, iklim adaleti üzerine küresel ölçekte çalışmalar yürüten 350.org’nin Türkiye Kampanyalar Sorumlusu olarak iklim değişikliği üzerine çalışmalarına sahada devam etmektedir.