Terakkililer Avrupa Diller Günü’nü Kutladı

1939

Her iki yerleşkemizde Lise Hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencilerimiz, 28 Eylül’de Avrupa Diller Günü’nü İngilizce Bölümümüzün düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz öncelikle günün önemi hakkında konuştu ve Avrupa Dil Günü’nün amaçlarının üzerinden geçti. Daha sonra, Avrupa Dil Günü resmi web sayfasında tavsiye edilen aktiviteleri incelediler. Kafe, restoran gibi yerlerde duydukları dilleri tahmin etme üzerine yapılan ‘Guess the Language’ aktivitesini web sayfası üzerinden gerçekleştirdiler.

Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz ayrıca öğretmenlerinin onlar için hazırladığı Padlet uygulaması aktivitesinde, ‘Welcome’ kelimesini ilk olarak kendi bildikleri dillerde, sonra bilmedikleri bir Avrupa ve bir Asya dilinde araştırarak Padlet üzerine yazdılar. Hazırlık sınıflarında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Arnavutça gibi dillerinin konuşulabildiğini görmek öğrencileri mutlu etti.

9. sınıf öğrencilerimiz ise ilk olarak Avrupa Dil Günü ile ilgili genel bilgilerini tazeledi. Avrupa kıtasında bulunan ülkeler, bunların hangilerinin Avrupa Birliği üye ülkeleri olduğu gibi bilgileri hatırladılar. Sonrasında sınıflar keyifli bir oyun oynadılar. Bu oyunda öğrencilerimiz onlara dinletilen dilin hangi dil olduğunu tahmin etmeye çalıştı. Aynı oyun içinde ülkelerin bayrakları ve ülke isimleriyle dillerinin eşleştirilmesi gibi noktalara da değinildi.

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından ilk defa 2001 yılında organize edilen Avrupa Diller Yılı, katılımcı 45 ülkeden milyonlarca insana ulaşmış ve yapılan etkinliklerde dilsel farklılıklar kutlanmış ve dil öğrenimi teşvik edilmiştir. 2001 Avrupa Diller Yılı’nın başarılı geçmesinin ardından Avrupa Konseyi, her yıl 26 Eylül’ü Avrupa Diller Günü olarak ilan etmiştir.