IB Öğrencilerimiz ‘TOK Exhibition’ Çalışmalarını Sergilediler

1259

Levent Yerleşkemizden lise 11 IB sınıfı öğrencilerimiz, 21 Ekim Cuma günü Theory of Knowledge (TOK) dersinin resmi ödevlerinden biri olan “TOK Exhibition (Bilgi Kuramı Sergisi)” çalışmalarını Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’in fuaye alanında sergilediler. Lise IB öğretmenlerimiz, 11 IB velilerimiz ve 10 IB sınıfı öğrencilerimiz, irdelenen bilgi sorularını, seçilen nesneleri ve öğrencilerimiz tarafından ortaya konulan bilgi savlarını öğrencilerimizin oluşturduğu stantlarda gözlemlediler.

TOK Exhibition çalışmasında, öğrenciler IB tarafından verilen 35 bilgi sorusu içinden bir soruyu seçip o soruyu 3 nesne aracılığıyla farklı bakış açılarından ve farklı bilgi alanlarından yararlanarak yanıtlıyorlar. Bu serginin amacı, bilginin hayatın her alanında yer aldığını kanıtlamak ve bir öğrenen olarak öğrencilerin bilgiyle olan ilişkilerini görünür kılmak.

Sergide, bilginin hayatın her alanında yer aldığını seçtikleri üç nesne ve bu nesnelerin gündelik hayattaki, Knowledge and the Knower (Bilgi ve Bilen), Knowledge and Language (Bilgi ve Dil) ve Knowledge and Technology (Bilgi ve Teknoloji) temalarına bağlamlarıyla irdeleyen 11 IB HIJK sınıfı öğrencilerimizin çalışmaları yer aldı.

Sergide, çalışmaları detaylı biçimde inceleyen 10 IB sınıfı öğrencilerimiz, yapılan çalışmaları ve süreci 11 IB sınıfı öğrencilerinin sunumlarını dinleyerek öğrendiler. 11 IB sınıfı öğrencilerimiz, yaşadıkları bu deneyim ve yanıtlamaya çalıştıkları bilgi sorularıyla ilgili sorular sorup yanıtlar aldılar. Bu etkileşimden sonra sergiyle ilgili yaptıkları yazılı değerlendirme çalışmalarını TOK öğretmenleriyle paylaşacaklar. Böylelikle önümüzdeki sene yapacakları ‘TOK Exhibition’ için içgörü ve deneyim kazandılar.

11IBH sınıfı öğrencilerimizden Haluk Cem Koçak, “TOK Exhibition” tecrübesinden şu şekilde bahsetti: Bu sene okulumuzda ilk kez yüze yüze “TOK Exhibition” sergisini gerçekleştirdik. Bu sergi hem biz 11IB sınıfları için hem de bizi izlemeye gelen 10IB sınıfları için çok verimli ve keyifli geçti. 10IB sınıflarındaki arkadaşlarımız gelecek sene bir benzerini gerçekleştirecekleri sergi için ön fikir edinme şansına sahip oldu. Biz de son iki ayda, yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığımız ilk resmi IB görevimizi birbirimiz ile paylaşma fırsatını bulduk.”

10IBF sınıfı öğrencilerinden Bilge Yüce ise sergide yaşadığı tecrübeyi bu sözlerle paylaştı: “11 IB sınıflarının sergisi, benim ve sınıf arkadaşlarım için çok güzel bir tecrübe oldu. 11 IB’lerin Bilgi Kuramı sergi süreçlerini çok efektif ve detaylı araştırmalar yaparak geçirdikleri yapılan sunumlardan belli oluyordu. Sadece nesneleri anlatmakla kalmayıp tüm bilgi sorularımı detaylı bir şekilde açıklayarak cevapladılar ve bana seneye benim de yaşayacağım süreçle ilgili tavsiyeler verdiler. Benim için çok göz açıcı ve ilgiyle dinlediğim bir süreç oldu.”