Terakkili Öğrencilerin Sıfır Atık Projesi

2653

Levent Yerleşkemizde Terakki Sıfır Atık Projesi kapsamında ilkokul 1. sınıf Eko-Okul öğrencilerimiz, 5 Nisan Cuma günü “Bazı Atıklar Çöp Değildir” sloganıyla atık malzemelerden müzik aletleri yaptı. Öğrencilerimiz, okulumuzda geri dönüştürülebilir atık olarak nitelendirilen karton bardak, kağıt havlu ruloları, fotokopi kağıdı kolilerini kullanarak kendi enstrümanlarını tasarladı. Kendi ürettikleri müzik aletleriyle Terakki Ritim Orkestrası olarak kat koridorlarında arkadaşlarına ve öğretmenlerine bir konser verdiler.

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, “Gezegeni Paylaşma” temamızla ilişkili olarak ekosistemi korumada sorumluluklarımızla ilgili poster ve bilgilendirici kartları, “Ortak Evimiz Dünyayı Koruyalım” sloganıyla 3 Nisan Çarşamba günü Eko Tim Takımı ve sınıf temsilcilerinin önderliğinde 1 –  2.  sınıf katlarında ve teneffüs alanlarında paylaştılar.

Doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve atık yönetimi ile ilgili konularda farkındalığı artırmak adına Eko Tim Takımımız, hazırladıkları bilgilendirme sunumunu 4 Nisan Perşembe günü koridor etkinliğinde sundu.

Öğrencilerimiz sunumlarında “Sıfır Atık”ın ne olduğu, arkadaşlarının bu projeye nasıl destek olabilecekleri, bir kurumda oluşabilecek atıkların kaynaklarının neler olabileceği, atık türleri ve “Sıfır Atık”ın sağlayacağı avantajlar konularında arkadaşlarını bilgilendirdiler. Etkinlik sonrasında her sınıf eylem planı oluşturma kararı aldı.

İlkokul 4. sınıf öğrencilerimiz ise Terakki Sıfır Atık Projesine “Sıfır Atık, Sıfır Kayıp” sloganıyla katıldılar. Bu kapsamda “Sistemler” temasıyla ilişkili olarak STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) çalışması gerçekleştirdiler. En az atık malzemeyle 50 -150 cm yüksekliğinde, istedikleri genişlikte ve tasarımda, kendi kendine ayakta durabilen; yıl, ay, gün, mevsim ve saati gösteren bir zaman kulesi tasarladılar. Bu çalışma ile öğrencilerimiz atıkları değerlendirerek yaşadığımız dünyaya yaratıcı çözümlerle katkı sağlanabileceğini gösterdiler.