Terakkili Gençlerden “İnsan Hakları” Konulu MUN Konferansı…

2868

Lise TTMUN (Terakki Tepeören Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz, 11 Mayıs Cuma günü Tepeören Yerleşkemizde lise hazırlık ve 9. sınıf seviyesinden arkadaşları için 3. PrepMUN konferansını düzenledi. PrepMUN’18 konferansının bu yılki teması “İnsan Hakları” oldu. Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği konferanslardan olan bu etkinlik; İnsan Hakları, Çevre Komitesi, Güvenlik Konseyi, Uluslararası Adalet Divanı ve Tarihi Komite olmak üzere yaklaşık 150 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

10 ve 11. sınıflardan öğrencilerimizin organizasyon ekibi olarak görev aldığı PrepMUN’18 konferansında öğrencilerimiz, ders kitaplarının dışına çıkarak, küresel konular üzerine araştırma yapmaya, çözümler üretmeye, kendilerini İngilizce yazılı ve sözlü olarak ifade etmeye çalıştılar. Ayrıca sorumluluk almak, organize çalışabilmek, konferans düzenlemek, görev dağılımı yapabilmek ve görev alma bilinci oluşturmak, oturum yönetmek, takım arkadaşlarına saygı duymak ve işbirliğine açık olmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve koçluk yapmak gibi birçok sosyal ve akademik beceriyi aynı anda geliştirebilme imkânı buldular.

PrepMUN’18 konferansında öğrencilerimiz Kayra Kapran (11A), Ayberk Tunay Salkım (11A) ve Kemal H. Turşuoluk (11A) açılış töreninde “İnsan Hakları” teması üzerine konuşmacılar olarak yer alırken; Umay Sezen Acar (11D), Ceren Köseoğlu (11A)  ve Argun Çiper (10B), MUN tarihçesi hakkında bilgi verdiler. Bugüne kadar edindikleri tecrübeleri paylaştılar.

İnsan Hakları, Çevre Komitesi, Güvenlik Konseyi, Uluslararası Adalet Divanı ve Tarihi Komite’nin gündem maddeleri şunlardı:

  • İnsan Hakları Komitesi: “basın özgürlüğü ve basın üzerindeki kısıtlamalar”, “çocuklar üzerindeki şiddet sorunu”, “insan kaçakçılığı ve kölelik sorunu”,
  • Çevre Komitesi: “temiz su kaynakları ve hijyene ulaşım”, “iklim değişimleri ve küresel ısınma” ve “hava kirliliği sorunu”,
  • Güvenlik Konseyi: “Kudüs sorunu”, “Suriye’de uluslararası insan haklarının ve barışın sağlanması”
  • Uluslararası Adalet Divanı: “Bosna sorunu” ve Tarihi Komitede “Fransız devrimi”

Öğrencilerimiz, komitelerinde hazırlamış oldukları kararnameleri savunmak ve yeterli oyu toplamak için kulis çalışmaları yürüttü ve kürsü konuşmaları yaptı.

PrepMUN’18 konferansı öncesinde MUN Kulübü öğrencilerimiz koçluk sistemi ile üç ay süresince hazırlık ve 9. sınıfı öğrencilerimizi konferansa hazırlamaya başladılar.

Oturum başkanları gündem maddeleri üzerine raporlarını hazırlayıp Hazırlık sınıfı öğrencilerimizle temsil edecekleri ülkelerin bakış açısından çözüm öneri taslaklarını hazırladılar. Bu çalışmalar süresince öğrencilerimiz araştırma yapma, sorun tespit etme, çözüm önerme gibi kazanımlar ile birlikte MUN konferanslarının nasıl işlediği hakkında paylaşımlarda bulundular.

TTMUN PREPMUN2018

Öğrencilerimizden Ada Papila (10A), S. Duygu Türkoğlu (10A) ve Efe Ekren (11B), İnsan Hakları Komitesinde, Selin Karol (10A), Ayçe İ. Okatan (10A) ve Berke Öğecan (11A) Çevre Komitesinde oturum başkanlığını yaparken, Kemal H. Turşuoluk (11A), Kardelen Hiçdönmez (11A) ve Ergün Açıköz (10A) Güvenlik Konseyinde oturum başkanlığı yaptılar.

Tarihi Komiteyi Ayberk T. Salkım  (11A) ve Kayra Kapran (11A) yönetirken, Uluslararası Adalet Divanında Umay Sezen Acar (11D) ve Gülzade B. Kum (11D) mahkeme başkanı, Ömer Faruk Yazıcı (11D) ise yazman olarak görev aldı.

Öğrencilerimiz, hazırlamış oldukları kararnameleri savunmak ve yeterli oyu toplamak için kulis çalışmaları yürüttü ve kürsü konuşmaları yaptı. İnsan Hakları Komitesinde Berkay Karakuş (9B), Ekin Erbaş (9D) ve Kutay Günel (HzA); Çevre Komitesinde Zülal Tannur (9C) ve Ekinsu Yalaz (9A); Güvenlik Konseyinde Ebrar Nida Önder (9D) ve Mehmet Caner Atabaş (9D); Tarihi Komitede Ada Salur (9D) ve Aydın Kaan Sönmez (11A); Uluslararası Adalet Divanında Sıla Akgül (9A) ve Cansu Köseoğlu (9A) gösterdikleri performans sonucu en iyiler arasına girerek, başarı sertifikası almaya hak kazandılar.