Terakkili Gençler İklim Görevine Hazır!

2761

İklim değişikliğinin geri dönülemez bir şekilde dünyayı etkisi altına almasına sadece 12 yıl kaldı. “Eviniz yanıyormuş gibi düşünün, çünkü eviniz yanıyor” dedi İsveçli öğrenci Greta ve gençlerin gelecekleri için harekete geçmelerine ön ayak oldu. Artık bir krize dönüştüğü kabul edilen iklim değişikliği sorunu gençlerin gündemine girdi.

Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) adıyla oluşturdukları dayanışma ağı aracılığıyla 15 Mart ve 24 Mayıs’ta iki büyük küresel iklim grevi gerçekleştirdiler. Bu etkinliklere birçok ülkeden 2 milyondan fazla genç katıldı. Bu etkinliklerin belki de en önemli yanı, artık bir krize dönüştüğü kabul edilen iklim değişikliği sorununa gençlerin sahip çıkması. Tüm dünyada gençler iklim krizini aşmak üzere yetişkinlerin dünyasına çağrıda bulunuyorlar. “Bir geleceğimiz olmasını istiyoruz!” diyorlar ve tüm insanları göreve çağırıyorlar.

Fridays for Future dayanışma ağının çağrısıyla 20 Eylül Cuma günü iklim krizine dikkat çekmek üzere dünyanın birçok şehrinde bir İklim Grevi düzenleniyor. Gençler bu kez hem gençleri, hem de yetişkinleri iklim görevine bekliyor.

Yürüyüşe katılamayacak olanlar, iklim sorununun bir krize dönüşmüş olduğu ve acil olarak bir şeyler yapmak gerektiği konusunu iş yerleri ve okullarda gündeme getirmeye ve kurumdan çevre korumaya dönük taleplerde bulunmaya davet ediliyor.

Levent Yerleşkemizde lisemizde 10 IB G Nisan Yalaz’ın çağrısıyla, Çevre Kulübü öğrencilerimiz 12D sınıfından Batuhan Zenginer, 12 G sınıfından Delfina Donat ve Defnehan Sandalcılar bir araya geldiler, Terakkili gençlerin neler yapabileceğini tartıştılar ve Terakki İklim Yürüyüşü’nü organize ettiler.

Hafta içinde iklim krizine ve iklim görevine vurgu yapan bir afiş hazırlayarak yürüyüşü duyurdular. Sınıfları dolaşarak arkadaşlarına hem 20 Eylül İklim Yürüyüşü, hem de Terakki’de ne yapabilecekleri konusunda bilgi verdiler. Böylece 19 Eylül Perşembe günü gönüllü tüm Terakki öğrencileri hazırladıkları pankartlarla önce lise binasında, sonra tüm yerleşkede yürüyerek iklim krizine dikkat çektiler.

23 Eylül Pazartesi günü töreninde Nisan Yalaz (10 IB G) bir konuşma yaparak hem arkadaşlarına gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür etti, hem de Terakkili öğrencilere bireysel olarak yapabilecekleri konusunda çağrıda bulundu. Çevre Kulübümüzün geçen yıl yürütmüş olduğu kampanyadan bahsederek, pet şişe yerine matara kullanılması, kağıt ve kağıt havlu tüketimine dikkat edilmesi gibi taleplerini dile getirdi. Tepeören Yerleşkemizde de 20 Eylül Cuma günü töreninde Asya Baykara (11 IB E) benzer bir konuşma yaparak arkadaşlarını çevreye karşı duyarlı olmaya davet etti. Öğrencilerimizin konuşmalarını buradan okuyabilirsiniz.

Çevre Kulübü öğrencilerimiz 2018-2019 öğretim yılı boyunca yürüttükleri tek kullanımlık plastik çöpü azaltmaya dönük kampanyada, 6 ay boyunca sadece bir lise katında 6000 pet şişe topladı. Atıkları koridorda sergileyerek tüm öğrencilerin çıkan çöpü fark etmelerini sağladı.

Sosyal Bilimler kulüplerindeki öğrencilerimiz bir araya gelerek, Akgün İlhan’la “Yeryüzü Demokrasisi; Ekolojik Sorunlar, Toplumsal Temelleri ve Yansımaları”  adlı bir söyleşi gerçekleştirdi, konuya ilişkin bilimsel analiz ve çözüm önerileri hakkında bilgi edindi. Daha sonra Çevre Kulübü öğrencilerimiz, Tarih ve Felsefe Kulübü öğrencilerine bir sunum yaparak çalışmalarını paylaştılar, konunun tarihsel ve felsefi boyutlarını tartışmaya açtılar.

Sonraki aşamada, plastik çöpünün okyanuslara karışması, mikroplastiklerin gezegenimiz ve insanlık için yarattığı tehlikeler konusunda öğrencilerimizde farkındalık yaratacak ve çözüme katkı sağlayacak bir gereklilik olarak tek kullanımlık pet şişeler yerine matara kullanımını teşvik edecek afişler hazırladılar ve lise koridorlarında öğrencilerle paylaştılar.

Son aşamada, 13 Haziran 2019 Perşembe günü, toplanmış olan pet şişelerden yapılan sanatsal çalışmalar lise tören alanında bir gün boyunca sergilendi ve matara kullanma önerisi yinelendi.

Çevre Kulübü öğrencilerimiz “Terakki’de Çevre Bilinci” konusundaki çalışmalarını bu yıl da sürdürecekler.