Terakki Delegeleri MUNDP’13 Model Birleşmiş Milletler Konferansındaydı

3200

Lise STIMUN (Şişli Terakki International Model United Nations) kulübümüz, 21 – 24 Şubat tarihlerinde Özel Koç Lisesi’nin düzenlediği MUNDP’13 konferansına Estonya, Hırvatistan ve Kosova ülkelerini temsilen 19 delege ile katıldı.

Delegelerimiz; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı – UNESCO; Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO); Dünya Sağlık Örgütü (WHO); Birleşmiş Milletler Çoçuk Fonu (UNICEF), Evrensel Çevre (GEF), Birleşmiş Milletler Endüstriyel Gelişim Organizasyonu (UNIDO), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Denetçiler Birliği – Birleşmiş Milletler Kadınlar Ekonomik Kalkınma Fonu (UNIFEM), Tarih Komitesi ve devlet başkanları düzeyinde toplanan Doğu Avrupa Bölgesel komitelerinde aktif rol aldılar ve hazırladıkları yasa tasarılarını geçirmek için dört gün boyunca çeşitli oturumlara katılarak mücadele ettiler.

MUNDP’13 konferansının odak noktasında Avrupa ve bağımsız devletlerin ortak refahı yer alıyordu. Latin Amerika ve Afrika ülkeleri gibi ekonomik açıdan daha az gelişmiş ülkelerin ana problemleri bir kenara kondu ve delegelerimiz bu sene bölgedeki ülkelerin karşılaştığı karmaşık problemleri gayretle çözmeye çalıştı.

10. sınıf öğrencimiz Sezin Ergüner delegesi olduğu Birleşmiş Milletler Çoçuk Fonu (UNICEF) komitesinde tartışılan “The Question of Romani Children in Eastern Europe” – “Doğu Avrupa’da Yaşayan Roman Kökenli Çoçuklar Meselesi” üzerine verdiği kararnamesini (resolution) Genel Kuruldan (General Assembly) geçirerek büyük bir başarı gösterdi.

Çoğu öğrencimizin ilk defa katıldığı bir MUN konferansı olan MUNDP’13, öğrencilerimiz için eğlencenin yanında çok güzel hatıralar ve öğrenme fırsatları anlamına geldi.

Konferansa katılan öğrencilerimiz ise M. Arda Dörtoğul, Can Bayraktaroğlu, Can Kutluçınar, Ozan Cem Öztürk, Selenay Serter, Deniz Ali Önal, Naz Yaman, Deniz Köse, Dilan Kurhan, Zeynep Koçak, Sezin Ergüner, Bilun Can Gürel, Alara Çelik, Ayşe Elif Kaya, Berk Ekşi, Tibet Polater, Ömer Şevki Akalın, Osman Aksoy, ve Dilara Küçük.