Prof. Dr. Turgut Tarhanlı Konuğumuz Oldu

3055

Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında 16 Aralık Çarşamba günü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku öğretim üyesi ve Hukuk Fakültesi Dekanı ve İnsan Hakları Hukuku Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Levent Yerleşkemizde konuğumuz oldu.

11. sınıf ve IB sınıfı öğrencilerimizle “İnsan Hakları ve Ayrımcılık” başlıklı konferansta bir araya gelen Tarhanlı, konuşmasına her türlü ayrımcılığın bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de bu hak ihlalinin kimi zaman farkında bile olunmadan gerçekleştirildiğini söyleyerek başladı.

Tarhanlı, ayrımcılığın hukuki bir konu olduğunu ve yazılı yasalar ile engellenmesi gerektiğini anlattı. Bu konuda ulusal ve uluslararası yasalar bağlamında ne gibi önlemler alınmaya çalışıldığını aktardı.

Yazılı yasaların uygulamada ortaya çıkan problemlerin çözümü için yeterli olmadığını, bu sorunların aşılması için kamu görevlilerinin eğitiminin önemli olduğunu belirten Tarhanlı, Bilgi Üniversitesi olarak bu konuda çeşitli projelerde sorumluluk aldıklarını vurguladı. Bununla birlikte ayrımcılık şeklinde işlenen insan hakları suçlarıyla mücadelede, sadece devlet kurumlarının önleyici olamayacağına, sivil girişimlerin ve vatandaş duyarlılığının çok daha etkin kontrol araçları olduğuna değindi.

Konuşmasının son bölümünde öğrencilerimizin sorularını yanıtlayan Tarhanlı, özellikle bu günlerde ülke gündemine giren “hak ve özgürlükler mi, güvenlik mi” ikileminin çok da sahici olmadığını, çağdaş demokrasilerde bu kavramların zıtlık ilişkisi içinde kullanılmadığını vurguladı. Ardından, uluslararası hukuk ve insan hakları konularına duyarlı gençleri Bilgi Üniversitesi’nde faaliyetlerini sürdüren İnsan Hakları Hukuku Uygulama Merkezi’nin faaliyetlerini takip etmeye ve katılmaya davet etti.