Terakki 18 Yıldır Sözcüklerle Dans Ediyor

3107

Öğrencilerin şiir algılarını ve sevgilerini geliştirmek, onları şiir yazmaya ve okumaya teşvik etmek, şiirle hayatları arasında bir bağ kurmalarını sağlamak amacıyla Terakki, 18 yıldır sözcüklerle dans ediyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün 2000 yılından itibaren İstanbul ili, lise ve dengi okulları arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” adlı şiir festivalinin bu yıl on sekizincisi “Hiçlik” temasıyla Levent Yerleşkemizde Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Gençleri edebiyatın en önemli dallarından biri olan şiir sanatıyla buluşturarak onların duygu gelişimini artırmak, şiir yazmaya özendirerek onları güzel sanatlara yönlendirmek ve bireylerin sosyal boyutunu geliştirmeye çalışmak festivalimizin temel amacı.

Terakki Vakfı Okulları 18. Şiir Festivali bünyesinde tematik koşullu Terakki Lisesi ve Liseler Arası Şiir Yarışması’na İstanbul’daki 10 liseden 25 öğrenci şiir gönüllüsü olarak katıldı. Zor ve önemli bir tema çerçevesinde kendi hayatlarından ve gördüklerinden yola çıkıp düşüncelerini, duygularını şiir disiplininin gereklerini de yerine getirerek sözcüklere, imgelere dönüştürdüler.

Bu sihirli matematik işlemine Şişli Terakki Lisesi ve Şişli Terakki Fen Lisesi çatısı altından da 30 genç, ürünlerini eklediler. Jürinin değerlendirmesine toplam 54 şiir geldi.

Seçici kurul; Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu, Turgay Fişekçi ve küçük İskender’den oluştu. Küçük İskender, jüri başkanıydı.

Liseler arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirildi.

Liseler arası yarışmada birincilik ödülünü Vehbi Koç Vakfı Özel Koç Lisesinden Ungan Deniz Sak “Fezanın Derinlerine Sefer-i Kadim” adlı şiiriyle, İkincilik ödülünü Kültür Koleji Fen Lisesinden Büşra Hikmet Utku “Son Mavi” adlı şiiriyle aldı. Üçüncülük ödülünü ise Özel Gökkuşağı Kolejinden Saliha Nur Şevk “süleyman” adlı şiiriyle aldı.

Terakki Lisesi değerlendirmesinde ise birincilik ödülünü Tepeören Yerleşkemizden “Özel Hayatın Gizsizliği/İyimser Olmayan Umut/Kötülüğün Sıradanlığı” adlı şiiriyle Eren Kutay Bahadır, ikincilik ödülünü Tepeören Yerleşkemizden Zeynep Başeğmez “Fazla Mesaiye Kalmış klarnet” adlı şiiriyle; üçüncülük ödülünü Levent Yerleşkemizden Zeynep Çiloğlu “Ani” adlı şiiriyle aldı.

Seçilen şiirler, Sözcüklerle Dans adlı şiir kitabımızda toplandı.

Festival öncesinde 15 – 16 Mart tarihlerinde istekli öğrencilerle şair Ali Özgür Özkarcı bir şiir atölyesi yaptı. Şiir atölyesi sırasında yazılan şiirler de atölyeyi yürüten şair tarafından değerlendirildi.  “Mart” adlı şiiriyle Levent Yerleşkemizden Zeynep Saravin (11F) atölye birincisi oldu.

Öğrencilerimiz ayrıca her yıl seçtikleri bir şaire “Onur Ödülü” veriyorlar. Onur Ödülü alanlar arasında F.Hüsnü Dağlarca, İlhan Berk, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Birhan Keskin gibi Türk şiirine önemli katkıları olmuş yetkin şairler bulunuyor. 18. Şiir Festivali’nin onur ödülünü Elif Sofya aldı.

19 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen ödül töreninde Onur Ödülü alan şair Elif Sofya’ya ödülü verildi. Ödül alan liselilere ödülleri ise jüri üyeleri, Lise Müdürümüz Necdet Beken ve Genel Müdürümüz Mehmet Güneş tarafından verildi. Modern Dans Kulübü öğrencilerimizin hazırladığı dans gösterisi de festivalin coşkusunu artırdı.