Türkiye’de İlk ve Tek Polygon Art Çalışması Terakki’de

3065

İlkokul, Ortaokul ve Lise Seviyesinde Türkiye’de İlk ve Tek Polygon Art Çalışması 3D Tasarım Kulübü Öğrencilerimizden

4. sınıf seviyesinden 9. sınıf seviyesine kadar olan 3D tasarım kulüplerimizde öğrencilerimiz, kağıttan 3 boyutlu obje yaratma sanatı olan papercraft ya da pepakura olarak da bilinen polygon art’da 3D çizim programında ürettikleri 3 boyutlu objeleri 3D yazıcıyla modelleyerek veya karton maketlere dönüştürürek üzerlerine çeşitli yüzey kaplamaları uyguladıkları nesli tükenmekte olan bir vahşi hayvanlar serisi oluşturuyor.

Başlangıç seviyesi sınıflarımız 20 – 100 poligondan (Gorilla vb.) ve üst seviye sınıflarımız ise 1000 poligondan oluşan (Tilki vb.) çalışmalar yapıyor.

 3D tasarım kulüplerimizin diğer çalışmalarından biri ise mimarlık ve mühendislik yeteneklerini ortaya çıkaran kağıda şekil verme sanatı Kirigami.

Ortaokul 3D Tasarım Kulübü öğrencilerimiz de teknoloji ve tasarım öğretmenimiz İsmet Kaptıkaçtı rehberliğinde dünyadaki tarihi yapıları modellemenin yanı sıra cumhuriyetin kuruluş yıllarını ve kazanımlarını temsil eden bir Atatürk Köşesi yarattı.

Öğrencilerimiz “Düzen – Kurgu Kuşağı” etkinliklerinde önce Atatürk Köşesi’nin çizimini yaptılar, kağıttan modelini oluşturdular. Ardından marangoz atölyemizde ahşaptan ürettikleri bu köşeyi boyadılar. Heykel öğretmenimiz Tufan Yücedağ ise Atatürk maskını yaptıktan sonra Atatürk Köşesi tamamlandı.

Atatürk Köşemizin aşağıya doğru olan eğimleri cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki zorluklarını, yukarıya doğru olan eğimleri ise cumhuriyetin kazanımlarını anlatıyor.