“Shell Eco-marathon”da Yarışan Tek Türk Lisesi Yine Terakki Oldu

2947

Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Ahoy Arena’da 17 – 19 Mayıs tarihleri arasında 29.’su düzenlenen Shell Eco – marathon Europe 2013 yarışmasına 12 Türk üniversite takımıyla birlikte katılan tek lise yine Terakki’ydi.

Shell’in, sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak ve yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla 29.’sunu düzenlediği Shell Eco – marathon’un amacı en az yakıtla en çok yolu gidebilmek.

Avrupa genelinde 24 ülkeden yarışmaya katılmaya hak kazanan 200’e yakın takımı oluşturan 3 binden fazla üniversite ve lise öğrencisinin katıldığı Shell Eco – marathon Europe 2013’e bu yıl Türkiye’den 13 takım katıldı. Rotterdam’ın simgelerinden Ahoy’da zorlu sokak pistinde gerçekleştirilen yarışta takımımız “Team TERAKKİ”, 8 yıldır yarıştığı “Prototip” araçlar klasmanının ardından ilk kez daha büyük araçların yarıştığı “Şehir Konsepti / Urban Concept” klasmanında yarıştı.

Shell Eco’ya 9. kez katılan Team TERAKKİ, Türk takımları arasında yarışmaya en çok ve her yıl ara vermeden katılan en istikrarlı takım. Aynı zamanda prototip araçlarda Türkiye’nin önde gelen birçok üniversitesini geride bırakan, en başarılı takımlardan biri.

Team TERAKKİ, kendi imkânlarıyla tasarlayıp ürettiği minik bir elektrikli otomobil olan “Terakki Urban Electric” ile ilk kez yarışmaya katıldı. Güvenlik ve teknik kontrolleri başarıyla geçip, piste çıkmaya hak kazandı. “Battery Electric / Plug-in” sınıfında yarışan araç, 10 turdan oluşan pistin 10 turunu da tamamlamayı başardı. Yarışmanın 3. turunda meydana gelen teknik bir problemden dolayı motor sürücü kendisini otomatik olarak “korumalı” moda alınca aracın performansı düştü ve planlanan zamanın gerisinde kalınarak zaman limitinin aşılmasına neden oldu.

“Terakki Urban Electric”, tamamen elektrikli (%100) ve çevreye hiçbir zararlı gaz salmıyor. Herhangi bir elektrik şebeke prizinden aldığı elektrik ile şarj oluyor. Diğer otomobiller gibi farlara, stop lambalarına, sinyal ışıklarına ve yağmur sileceklerine sahip. Yüksek güvenlik standardına sahip bu otomobilde 6 noktalı profesyonel motor sporları emniyet kemeri, devrilmeye karşı “roll bar” ve 4 tekerleğinde hidrolik disk frenleri mevcut. Aracın, küçük bir bavul taşıyacak büyüklükte bir bagajı da var. Yarış aracı olduğu için tek kişilik. Fakat istenirse iki kişilik alana sahip.

Team TERAKKİ’de yer alan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ise Takım Kaptanı ve II. Pilot Mert Karpat (11C), I. Pilot Yiğit Kalpaklı (Fen 11), Teknik / Mekanik Efe Gümüş (11C), Teknik / Elektrik-Elektronik, Güvenlik Atahan Arslantaş (9B), Teknik / Mekanik ve İletişim Kaan Saral (Hz.- B), Takım Lideri Ziya Bahtiyar (Fen Projeleri Koordinatörü) ve Danışman Öğretmen Bülent Büyükaydın (Fizik Öğretmeni).

[nggallery id=44]