Prof. Dr. Erhan Erkut Konuğumuz Oldu

2685

MEF Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, 17 Aralık Salı günü 18. Kariyer Haftası: “Gelecek Ben’im” programı çerçevesinde 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizle “Girişimcilik ve Geleceğin Meslekleri” konulu konferansta bir araya geldi.
Çağın getirdiği bakış açıları ve değerlerinin göz önünde bulundurularak meslek seçimi yapılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Erhan Erkut, 15 sene sonra şimdi var olan mesleklerin yarısının yok olacağını ve gündemde hangi mesleklerin yer alacağının bilinmediğini dile getirdi.

Erkut, öğrencilerimizin seçecekleri işin kendilerini geliştirme fırsatı verip vermeyeceği üzerinde düşünmeleri gerektiğini ifade ederek, fırsatlara açık olmalarının, fırsatların onları bulması için de işlerini çok iyi yapmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yüzyıl içinde çalışanda aranan özellikler ile günümüzde aranan özellikler arasındaki fark üzerinde duran Erkut, şimdi ve yakın gelecekte insiyatif alabilme, girişimcilik, yaratıcılık ve tutkunun işe girmede kişilere avantaj sağladığını açıkladı. 21. Yüzyıl becerilerine sahip olan kişilerin bulundukları meslekte daha başarılı olabileceğini söyleyerek öğrencilerimize yetkinliklerini, iletişim becerilerini, sunum tekniklerini geliştirmeleri ve grup çalışması, zaman, stres, proje yönetimi yapmayı öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

Ekonomik ilişkilerin sürdürüldüğü ülkelerin dillerini öğrenmenin çok büyük avantaj olacağını belirten Erkut, programlama dili öğrenmenin, sektörü tanımak için staj yapmanın veya yarı zamanlı da olsa çalışmanın, hobilere sahip olmanın bireyi diğer insanlardan farklılaştırdığını anlattı.

Erkut, kariyer planlamasını varlıklar, hedefler ve piyasa gerçekleri üzerinden anlatırken öğrencilerimizin kendi becerilerine uygun alanı seçip dünya gerçekleri ile birleştirebilmelerinin önemli olduğunu unutmamalarını söyledikten sonra söyleşi sona erdi.